Egida na 20. rocznicę obrad

z okazji 20. rocznicy obrad Okrągłego Stołu - występ Kabaretu Pod Egidą

Z okazji 20. rocznicy obrad Okrągłego Stołu Warszawska Scena Kabaretowa zaprasza na występ legendy polskiej satyry - Kabaretu Pod Egidą.

Ten wybitny, charyzmatyczny kabaret od dziesięcioleci obserwuje najważniejsze wydarzenia naszego życia politycznego, komentując je z charakterystycznym zacięciem i swadą.

Kabaret pod Egidą powstał w 1967 roku jako artystyczna kontynuacja studenckiego kabaretu Hybrydy. Wyrzuceni z klubu studenckiego twórcy kabaretowi: Jan Pietrzak, Jonasz Kofta, Adam Kreczmar i muzycy: Krzysztof Paszek, Jan Raczkowski postanowili nie dać się rozpędzić i dalej grać. Łatwo nie było. Kabaret dostał zgodę władz na występy w salach tylko do 100 osób w kilku miastach. Był nieustannie cenzurowany i inwigilowany. Autorzy musieli szukać specjalnego sposobu formułowania tekstów, by widz wiedział, o co chodzi, a cenzura nie miała powodów do ingerencji.

Tak zrodził się szczególny styl, odróżniający Egidę od innych zespołów. Szło o to, by w nastroju zabawy mówić o sprawach istotnych społecznie i politycznie. Nazwano ten rodzaj wypowiedzi satyrą obywatelską. Kabaret pod Egidą wypływał na szersze wody jedynie w okresach politycznych "odwilży", kiedy władza ludowa chciała pokazać ludzkie oblicze socjalizmu, np. po zmianie Gomułki na Gierka i podczas "karnawału Solidarności" w sezonie 1980/81.

Kabaret Pod Egidą wystąpi w składzie: Jan Pietrzak, Renata Zarębska, Paweł Dłużewski, Ryszard Makowski. Akompaniament: Krzysztof Paszek
Cena biletów: 30/35 zł

mk
Zycie Warszawy
16 marca 2009
Portrety
Jan Pietrzak

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia