Egipska magia

"Czarodziejski flet" - reżyseria: Anna Długołęcka - Akademia Muzyczna w Łodzi

Warto zobaczyć i posłuchać młodych ludzi na chwilę przed ich zawodowymi karierami

Studenci łódzkiej Akademii Muzycznej, jak co roku, na zaliczenie zajęć wystawiają spektakl operowy. W tym roku zmierzą się z operą Mozarta "Czarodziejski flet". Spektakl wystawią w Łodzi dwa razy - w piątek i sobotę o godz. 19 w klubie Wytwórnia przy ul. Łąkowej 29. Trzeci spektakl odbędzie się w Zelowie.

Zwykle, aby się sprawdzić na scenie, studenci wymieniali solistów Teatru Wielkiego czy Muzycznego. W tym roku zrobili własny spektakl - przy współpracy z Anną Długołęcką, reżyserem i scenografem, oraz Dariuszem Mikulskim w roli kierownika muzycznego.

Po raz pierwszy otrzymamy na scenie nową jakość - operę stworzoną przez Akademię Muzyczną, którą wykonują soliści, chór i orkiestra symfoniczna uczelni.

- Umiejętności naszych studentów gwarantują wysoki poziom przedstawienia - rekomenduje Antoni Wierzbiński, rektor Akademii Muzycznej.

- "Czarodziejski flet" to spektakl, który czaruje. Mozart umieścił akcję w starożytnym Egipcie, aby uciec od prostych problemów egzystencjalnych, zastanawiając się nad podziałem osobowości Warto zwrócić uwagę na Aleksandra Zuchowicza w roli Tamino
człowieka - dzieli się refleksjami przed premierą Dariusz Mikulski, kierownik muzyczny. Warto zwrócić uwagę na Aleksandra Zuchowicza w roli Tamino

Wizja reżyserki Anny Długołęckiej zakłada multimedialne scenografie w postaci wyświetlanych grafik komputerowych i animacji. - Realizacja multimedialna jest odniesieniem do nierzeczywistości , do marzeń, pragnień - opowiada Długołęcka. - Kładę nacisk na wewnętrzną wrażliwość solistów, aby nakładali na muzykę swoje pragnienia.

Wśród solistów warto zwrócić uwagę na Aleksandra Jana Zuchowicza, studenta V roku, odtwórcę roli Tamino. To młody człowiek, który już teraz występuje na deskach Teatru Wielkiego w Łodzi i Opery Wrocławskiej.

Zuchowicz, jako jedyny tenor, śpiewa we wszystkich trzech obsadach spektaklu.

- To człowiek teatru. Kiedy debiutował na scenie, wnosząc fotel, na premierę zaprosił swoich przyjaciół i rodzinę, tak bardzo dla niego było to ważne - zdradza Urszula Kryger, kierownik katerdy wokalistyki Akademii Muzycznej.

"Czarodziejski flet" to opera magiczna. Książę Tamino, oddalając się podczas łowów od swoich towarzyszy, wchodzi na terytorium Królowej Nocy. Ta prosi go, aby uwolnił jej córkę Paminę, uwięzioną przez czarownika Sarastra. Dla studentów magia zacznie się, kiedy zamiast dżinsów włożą sceniczne stroje.

Dla widzów też. Bilety na studencki "Czarodziejski flet" kosztują 30 zł i można je nabyć w klubie Wytwórnia.

Anna Pawłowska
Dziennik Teatralny Łódź
1 kwietnia 2009

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...