Egipt na Śląsku

"Aida" - reż. L. Adamik - 6. Festiwal im. G.G. Gorczyckiego

Opera Śląska serdecznie zaprasza 16 kwietnia (w sobotę) o godzinie 19.00 na "Aidę" - operę Giuseppe Verdiego w II częściach w oryginalnej wersji językowej, wystawianą w ramach VI Międzynarodowego Festiwalu im. G.G. Gorczyckiego

To arcydzieło z późnych lat twórczości Giuseppe Verdiego uchodzi za jedną z najbardziej widowiskowych oper i już od ponad 140. lat utrzymuje się w repertuarze scen całego świata. „Aida” powstała dla uświetnienia uroczystości otwarcia Kanału Sueskiego,  a jej prapremiera w grudniu 1871 roku w Kairze, była dniem wielkiego triumfu kompozytora, który był 32 razy wywoływany na scenę. Entuzjastyczne przyjęcie potwierdziły kolejne realizacje i odtąd trwa niesłabnące powodzenie „Aidy”, uznawanej za ideał opery jednoczącej w stopniu absolutnym walory muzyki, dramaturgii i widowiskowości.

W Operze Śląskiej „Aida” została wystawiona po raz pierwszy w roku 1947 i dzięki mistrzowskiej realizacji i wspaniałej obsadzie wszystkich partii, stała się wydarzeniem w skali kraju. Także następna realizacja przygotowana w Operze Śląskiej po 25 latach w 1974 r., w setną rocznicę powstania „Aidy”, była nadzwyczaj udana. Spektakl wprowadzony na scenę pod batutą Napoleona Siessa, w inscenizacji i reżyserii Mieczysława Daszewskiego,  w oprawie plastycznej Wiesława Langego i w choreografii Henryka Konwińskiego, zyskał ogromne uznanie – jako inscenizacja monumentalna, przygotowana przy podwojonym chórze, w potrójnej obsadzie wszystkich głównych partii, z zespołem baletowym  w optymalnym składzie.

Po trzydziestu latach od tamtej premiery na scenie Opery Śląskiej „Aida” pojawiła się po raz trzeci. Spektakl pod kierownictwem muzycznym Tadeusza Serafina wprowadzili na scenę: reżyser Laco Adamik i Barbara Kędzierska (scenografia), zaś nad choreografią czuwał Henryk Konwiński. W marcu 2004 r. Opera Śląska została nagrodzona „Złotą Maską” za najlepszy spektakl roku 2003. Od dnia premiery przedstawienie to  cieszy się ogromną popularnością wśród widzów zarówno w kraju, jak i za granicą.

libretto: Antonio Ghislanzoni
kierownictwo muzyczne: Tadeusz Serafin
inscenizacja i reżyseria: Laco Adamik
choreografia: Henryk Konwiński
przygotowanie chóru: Krzysztof Martyniak
współpraca muzyczna: Antoni Duda

Obsada w dniu: 16.04. br. (może ulec zmianie)
 
Aida: Steffania Spaggiari
Amneris: Iwona Noszczyk
Radames: Maciej Komandera
Amonastro: Rafał Songan
Ramfis: Bogdan Kurowski
Kapłanka: Joanna Kściuczyk-Jędrusik
Faraon: Tadeusz Leśniczak
Posłaniec: Tomasz Urbaniak
oraz chór, balet i orkiestra Opery Śląskiej pod dyrekcją  Doroty Agnoletto

Grażyna Konieczna
Materiały Organizatorów
13 kwietnia 2011

Książka tygodnia

Polski teatr po upadku komunizmu. Lupa, Warlikowski, Klata
Wydawnictwo Naukowe PWN SA
Olga Śmiechowicz

Trailer tygodnia