Ekspiacja, post i modlitwy

"Klątwa" - reż. Oliver Frljić - Teatr Powszechny w Warszawie

Do podjęcia dzieł ekspiacji, postu i modlitwy wezwał wiernych i księży archidiecezji katowickiej abp Wiktor Skworc - w związku z planowanym na czwartek wystawieniem spektaklu "Klątwa" w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. Zaapelował też o odwołanie przedstawienia.

"Klątwa" to spektakl chorwackiego reżysera i dramatopisarza Olivera Frljicia, oparty na dramacie Stanisława Wyspiańskiego z 1899 r. Przedstawienie zrealizowane przez Teatr Powszechny w Warszawie (miało swoją premierę 18 lutego br.) wywołało wiele kontrowersji.

W reakcji na zapowiedź wystawienia spektaklu w Chorzowie metropolita katowicki wydał w niedzielę komunikat - podpisany także przez chorzowskich duszpasterzy. Jego sygnatariusze deklarują oburzenie i zasmucenie planowanym wystawieniem w Chorzowie tego "skrajnie kontrowersyjnego spektaklu". Odwołują się przy tym do perspektyw obywateli i ludzi wierzących.

Jako obywatele przestrzegają przed "przekroczeniem granic wolności artystycznej, która nie szanuje już tego, co wartościowe i święte dla współobywateli". Jako wierzący piszą, że "planowane przedstawienie w sposób niegodny, obraźliwy i świętokradczy traktuje postacie, symbole i treści, które dla człowieka wierzącego są najwyższymi wartościami i treścią życia".

"Górny Śląsk jako region, którego etos zawsze harmonijnie łączył sferę społeczną i religijną, przywiązany do wartości chrześcijańskich - katolickich i ewangelickich - a w przeszłości także żydowskich, ma stać się miejscem, w którym publicznie może dojść do ich bluźnierczego i świętokradczego sponiewierania" - napisano. Podkreślono też, że "ta świadoma prowokacja" będzie sfinansowana ze środków publicznych.

Zdaniem podpisanych pod komunikatem spektakl "Klątwa" "nie służy budowaniu dobra wspólnego, bo zaburza pokój społeczny i jawnie demonstruje brak szacunku decydentów - dyrektora teatru i rady programowej - dla tradycji religijnej obywateli i wrażliwości wierzących".

"Domagamy się poszanowania ogólnie przyjętych norm i uwzględnienia etycznego wymiaru wolności słowa i apelujemy o odwołanie prowokacyjnego spektaklu" - napisano.

W komunikacie wezwano wiernych i duszpasterzy chorzowskich parafii do podjęcia dzieł ekspiacji, postu i modlitwy.

Już wcześniej, w kontekście wystawienia "Klątwy" w Teatrze Powszechnym, Konferencja Episkopatu Polski oceniła, że spektakl "ma znamiona bluźnierstwa". "Podczas spektaklu dokonuje się publiczna profanacja krzyża, przez co ranione są uczucia religijne chrześcijan, dla których krzyż jest świętością. Oprócz symboli religijnych znieważa się osobę św. Jana Pawła II, co jest szczególnie bolesne dla Polaków" - pisał rzecznik KEP.

W dyskusji uczestniczyła też dyrekcja stołecznego teatru. "Spektakl ma na celu pokazanie różnych ideologicznych postaw i oddanie głosu różnym stanowiskom, dlatego powinien być analizowany jako całościowa wizja artystyczna, a nie jako zbiór oderwanych od siebie scen pozbawionych kontekstu. Należy również pamiętać, że tego, co pokazywane jest w ramach przedstawienia teatralnego, nie można traktować jako działań czy zdarzeń dziejących się rzeczywiście" - pisał w lutym Teatr w komunikacie.

(-)
Kurier PAP
31 lipca 2017
Portrety
Oliver Frljić

Książka tygodnia

Utalentowani jak Nardelli
Sekcja Krytyków Teatralnych ZASP
red.: Anita Nowak, Krystyna Piaseczna, Piotr Rudzki

Trailer tygodnia