Emocje w zenicie

Opera i balet za kulisami

W najbliższy wtorek wyjątkowa odsłona cyklu DKF X Kurtyna... Akcja! Tym razem przyjrzymy się teatrowi opery i baletu. Czy istnieje on również w kontekście społecznym? W dokumencie „Opera paryska" reżyser Jean-Stéphane Bron prowadzi widzów za kulisy prestiżowej sceny przy placu Bastylii w Paryżu.

 

Po seansie w Kinie Muranów z widzami spotkają się artyści o bogatym doświadczeniu zdobywanym na polskich i światowych scenach: Dyrektor Polskiego Baletu Narodowego Krzysztof Pastor oraz dyrygent Bassem Akiki.

Opera Paryska przy placu Bastylii w Paryżu to miejsce szczególne. Gmach Opera Garnier jest wielki i piękny, w jego wnętrzu znajduje się prestiżowy i znaczący w świecie teatr. Na scenie występować może jednocześnie 450 aktorów, a widownia pomieści 2200 osób. To miejsce jest tajemnicze, hermetyczne, z zachwycającymi przestrzeniami oraz niepojętymi dla widzów zasadami funkcjonowania. Reżyser Jean-Stéphane Bron prowadzi nas za kulisy, przedstawia szczególną atmosferę i twórców teatru. Śledzimy starania młodego śpiewaka i jego spotkanie z wielką operową sławą (Bryn Terfel to prawdziwa atrakcja filmu). Praca maszynistów, garderobianych, specjalistów od kostiumów i peruk, próby do premierowego przedstawienia, szczegóły organizacyjne instytucji – to wszystko robi wrażenie. Jak udaje się funkcjonować tak gigantycznemu przedsięwzięciu, jakim jest L'Opéra National de Paris? Przygotowujący się do swojej pierwszej konferencji prasowej dyrektor Stéphane Lissner musi poradzić sobie z trudnościami: strajk pracowników, a później ataki terrorystyczne w Paryżu kładą się cieniem na codzienności teatru. Szeroki społeczno-kulturowy kontekst, w jakim działa Opera Paryska, wzmaga uznanie dla czołowej sceny teatralnej świata.

We wtorkowy wieczór w Kinie Muranów my także porozmawiamy o codzienności teatru na tle zjawisk społecznych. Czy sztab ludzi pracujących nad przedstawieniem działa w oderwaniu od rzeczywistości? Jak istotne jest to, co dzieje się za oknami gmachu? Czy sztuka wpływa na społeczeństwo, w którym działa teatr? Ile pracy i poświęcenia wymaga jeden wieczór w teatrze opery i baletu?

Dyrektor Polskiego Baletu Narodowego Krzysztof Pastor, choreograf i inscenizator z bardzo bogatym doświadczeniem w pracy na polskich i światowych scenach, pomoże nam spojrzeć z szerszej perspektywy na zjawisko, jakim jest prestiżowy teatr z ogromnym zespołem, wielkimi ambicjami twórców i oczekiwaniami publiczności. Odpowiedzialność Krzysztofa Pastora dotyczy zarówno sztuki, jak i funkcjonowania Polskiego Baletu Narodowego, zatem rozmowa z nim dopełni wizję przedstawioną w filmie.

Do dyskusji z publicznością zaproszony został także dyrygent młodego pokolenia Bassem Akiki, polski muzyk z libańskimi korzeniami, współpracujący z licznymi orkiestrami i zespołami teatralnymi na świecie. Wysiłek i starania młodych artystów pojawiają się we francuskim dokumencie jako przejmujący motyw, zatem doświadczenia Bassema Akiki skonfrontujemy z filmową relacją zza kulis.

Spotkanie po seansie w Kinie Muranów poprowadzi dziennikarka Magdalena Juszczyk.

Wieczór z filmem „Opera paryska" z 2017 roku to kolejna odsłona cyklu DKF X Kurtyna... Akcja! realizowanego przez Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. Tym razem poszukiwanie związków teatru i kina odbędzie się w oparciu o film dokumentalny. Wielbicieli opery i baletu nie może zabraknąć w Kinie Muranów 26 listopada o godz. 19.00.

26 listopada
DKF X Kurtyna... Akcja!
„Opera paryska" – kulisy i codzienność teatru na tle zjawisk społecznych
Kino Muranów
ul. Gen. Andersa 5, Warszawa
godzina 19:00
bilety: 12 zł ulgowy, 15 zł normalny

Magdalena Bociarska
Materiał organizatora
22 listopada 2019

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...