Emocji pełne życie kobiety

"Wszystko o kobietach" - reż. Paweł Szumiec - Teatr Ludowy w Krakowie

Kim jest? Jaka jest naprawdę? Kiedy jest sobą? Obiekt uwielbienia, żartów, pogardy. Błyskotliwa, zabawna, pełna wdzięku, czarująca. Spięta, sztuczna, fałszywa, próżna. Zamknięta, przestraszona, porzucona, niespełniona. Spragniona, troskliwa, ofiarna, kochająca.

 

Tytuł spektaklu krakowskiego Teatru Ludowego „Wszystko o kobietach" (reż. Paweł Szumiec) nie kusi pustosłowiem. Widz zostaje wrzucony w tygiel kobiecego świata. Brawura gry Marty Bizoń, Katarzyny Tlałki i Beaty Schimscheiner (te trzy panie zręcznie przeistaczają się w piętnaście znakomicie przedstawionych postaci!) nie pozwala ani na chwilę uciec myślom, prowokując wybuchy śmiechu, wyciskając łzy, wywołując chwile głębokiej ciszy.

Paletę niewieścich cech oglądamy, skacząc swobodnie po życiowej osi czasu: od przedszkola po dom seniora. Jednak o kobiecych tajemnicach najwięcej dowiadujemy się z relacji, gdyż to one pochłaniają większość energii każdej białogłowy. I to, co ciekawe, szczególnie ważne okazują się relacje z innymi kobietami. Począwszy od więzi z matką i siostrą, poprzez przyjaźnie i układy koleżeńskie, aż po te wszystkie niezliczone kontakty, które się obserwuje, z którymi się rywalizuje, które się kontroluje, o których się plotkuje, którym się zazdrości.

Niewielka, nastrojowa przestrzeń Sceny pod Ratuszem sprzyja wchodzeniu w kameralność wnętrza bohaterek sztuki. Minimalizm użytych środków scenograficznych równoważy mnogość podjętych tematów. Chwile muzyki pozwalają zebrać myśli i połączyć fakty.

I choć pierwsze sceny sugerują, że być może będzie to po prostu wieczór kabaretowy, to całość zostawi widza ze skondensowaną dawką wymieszanych skrajnych emocji, których... pełne jest życie kobiety. Spektakl zdecydowanie wart polecenia widzom płci obojga.

Katarzyna Hilbrycht
Dziennik Teatralny Kraków
15 listopada 2018
Portrety
Paweł Szumiec

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki w Warszawie
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

„Tootsie" – reż. Magda...
Magdalena Piekorz
„Tootsie" jest to historia opowiadają...