Energetyczny powrót na krakowską scenę muzyczną

"Hagith" - 9 Festiwal Muzyki Polskiej

W sobotę 13.07.13 r. , podczas odbywającego się w Krakowie 9 Festiwalu Muzyki Polskiej, mogliśmy usłyszeć niewykonywane od ponad 40 lat w tym mieście dzieło Karola Szymanowskiego „Hagith".

Był to niezwykle udany powrót tego dzieła na scenę – Festiwalowa Orkiestra pod batutą młodego,  utalentowanego libańskiego dyrygenta Bassema Akiki (mieszkającego na stałę w Polsce) zachwyciła publiczność kunsztem i niezwykłą ekspresją jego wykonania.  Dobrze przygotowany chór Polskiego Radia oraz trafnie dobrani soliści -  sopranistka Urska Arlic Gololicic (Hagith),   tenorzy Tomasz Kuk (Stary Król) i Andrzej Lampert  (Młody Król), baryton Łukasz Rosiak (Lekarz) oraz bas Daniel Borowski (Arcykapłan) – to wszystko dodało świetności temu koncertowi i przyczyniło się do odniesienia sukcesu.

Z zaciekawieniem oczekuje się efektów realizacji dzieła polskiego kompozytora przez artystów niepolskiego pochodzenia – tym razem można śmiało powiedzieć, że zdali oni egzamin w 100% trafnie odczytując intencję kompozytora.

Kolejnym krokiem będzie przeniesienie tej realizacji na deski  teatru operowego - naprawdę byłoby warto.

(-)
Materiał Teatru
20 lipca 2013

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia