Enrique Bátiz - dyrygent

Soyoung Yoon - Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku

Enrique Bátiz jest jednym z najbardziej znanych dyrygentów w Ameryce Południowej. Rozpoczął swoją karierę muzyczną bardzo wcześnie (pierwszy raz wystąpił przed publicznością jako pianista w wieku pięciu lat).

Założył Orquesta Sinfónica del Estado de México (1971) i do dziś pełni funkcję jej dyrektora generalnego. Zdobył uznanie i sławę międzynarodową, współpracując z ponad pięciuset orkiestrami symfoniczymi na całym świecie. Repertuar dyrygenta obejmuje utwory okresu klasycyzmu aż do współczesności. Rozpoznawany jest dzięki swojemu stylowi pracy, pełnemu entuzjazmu, pasji i głębokiego zaangażowania. 

Został uhonorowany licznymi wyróżnieniami i nagrodami (m.in. International Gold Mercury Award of Rome, przyznaną po raz pierwszy artyście z Ameryki Łacińskiej). W 1986 roku rząd Brazylii przyznał mu Medal Rio Brando za cyfrową rejestrację dziewięciu Bachianas Brasileiras Hectora Villa-Lobos. Czterokrotnie otrzymał nagrodę dla najbardziej prestiżowego artysty meksykańskiego (1971,1981,1983,1996).

W swoim dorobku posiada bogatą dyskografię, składającą się z 145 płyt – w tym ponad czterdziestu nagranych z Royal Philharmonic Orchestra (m.in. EMI, NAXOS, IMG).

Nagranie III Symfonii Ch.C. Saint-Saënsa pod jego dyrekcją zyskało miano wybitnego zdaniem magazynów „Gramophone” i „Penguin Stereo Records Guide”. Muzyka do baletu „Pietruszka” I. Strawińskiego zarejestrowana pod jego kierownictwem została okrzyknięta przez „Sunday Times” najepszym nagraniem 1986 roku.

Jego wkład w rozwój kultury muzycznej Meksyku jest doceniany na całym świecie.

(materiał udostępniony przez artystę) 

(-)
Materiały OiFP
30 maja 2012

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia