Entuzjastyczne przyjęcie w Kijowie

"Planeta Lem" - reż. Paweł Szkotak - Teatr Biuro Podróży w Poznaniu

Przy wyjątkowo sprzyjającej pogodzie, w sobotę 3 września Teatr Biuro Podróży zaprezentował po raz pierwszy na placu Sofijskim "Planetę Lem". Widowisko wzbudziło wiele emocji i burzę oklasków. Wśród owacji po zakończeniu spektaklu artyści pojawiali się na scenie aż cztery razy

W stolicy Ukrainy pokazy "Planety Lem" odbyły się na jednym z najważniejszych historycznie kijowskich placów. Przedstawienie wyreżyserowane przez Pawła Szkotaka obejrzało blisko cztery tysiące osób, a dzięki zainstalowanej na placu Sofijskim plazmie, widzowie mieli niecodzienną możliwość podziwiania detali scenografii nawet z jego najodleglejszych zakątków.

Spektakl cieszył się także żywym zainteresowaniem mediów – na sobotni pokaz przybyło wielu wpływowych dziennikarzy, którzy jeszcze przed rozpoczęciem widowiska przeprowadzali wywiady z twórcami "Planety Lem". Po zakończeniu widzowie mieli okazję podzielić się z dziennikarzami swoimi odczuciami i refleksjami, jakie wzbudził w nich spektakl Teatru Biuro Podróży.

Sztuka to historia, która nigdy nie została przez Stanisława Lema napisana i jest impresją powstałą w oparciu o twórczość pisarza. Spektakularne wizualnie widowisko prezentuje przyszłość, w której sztuczna inteligencja zapewnia rasie ludzkiej iluzoryczny dobrobyt, doprowadzając ją jednoczśnie do degeneracji i zgnuśniałej pasywności. Bohaterami są postaci znane z powieści i opowiadań Lema: Ijon Tichy, profesor Tarantoga, społeczność Lepniaków, superkomputer, roboty. Żyją w świecie zamieszkanym przez humanoidalne istoty, których sens istnienia zawęził się do dawki halucynogenu. Dzięki niemu żyją w iluzji dobrobytu i spokoju pod czujnym i życzliwym okiem cyberopiekunów.

W spektaklu wyreżyserowanym przez Pawła Szkotaka wykorzystano ruchomą scenografię, efekty świetlne i projekcje multimedialne, a specjalnie skomponowana muzyka jest połączeniem brzmień symfonicznych z postindustrialnymi.

(-)
Culture.pl
6 września 2011

Książka tygodnia

Kantor Nie/Obecność
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Katarzyna Fazan

Trailer tygodnia

Tristan i Izolda
Ralf Pleger
Od 22 maja na platformie OperaVision ...