Europejska nominacja dla teatru Pieśń Kozła

Nagroda Nowe Teatralne Rzeczywistości

Wrocławski teatr jest kandydatem do przyszłorocznej nagrody Nowe Teatralne Rzeczywistości przyznawanej jako druga odsłona Premio Europa per il Teatro. Europejska Nagroda Teatralna to jedno z najważniejszych europejskich wyróżnień w dziedzinie teatru.

Ufundowaną w 1987 roku Europejską Nagrodę Teatralną otrzymali dotąd tylko dwaj polscy twórcy: Krystian Lupa i Krzysztof Warlikowski, który został wyróżniony właśnie w kategorii Nowe Teatralne Rzeczywistości. To wyróżnienie, przyznawane od 1990 roku, przypada w udziale artystom, którzy odkrywają dla teatru nowy język. Nagroda przyznawana jest za całokształt twórczości artystom indywidualnym oraz instytucjom teatralnym, których dzieła pogłębiają porozumienie i więź pomiędzy ludźmi. W jury zasiadają wybitni znawcy teatru z całej Europy. Jej prestiż branżowy można porównać do filmowego Oscara.

Teatr Pieśń Kozła jest jedynym kandydatem z Polski w kolejnej, 14. edycji Premio Europa. Działający od 13 lat wrocławski zespół należy już do czołówki europejskiej awangardy teatralnej. Wywodzi się z tradycji polskiego teatru laboratoryjnego, a jego poszukiwania nowego teatralnego wyrazu lokują się zwłaszcza w przestrzeni głosu i muzyki. 

Spektakl "Kroniki - obyczaj lamentacyjny" zdobył najważniejsze nagrody na słynnym Fringe Festiwal w Edynburgu w 2004 roku. W roku 2007 "Macbeth" zrealizowany w koprodukcji z Royal Shakespeare Company w Stratfordzie w ramach światowego festiwalu dzieł wszystkich Szekspira był pierwszą polską prezentacją teatralną na deskach tej słynnej sceny.

To przy okazji tego spektaklu, który polską premierę miał w ubiegłym roku, zrodziła się nowa metoda pracy zespołu. - Wkraczamy do teatru dramatycznego i sprawdzamy, jak możemy wykorzystać, obok pieśni i ruchu, także poezję - wyjaśniał szef teatru Grzegorz Bral.
(mb)

Magda Podsiadły
Gazeta Wyborcza Wrocław
14 maja 2009

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia