Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych w OiFP-ECS

Warsztaty: "Kto ratuje jedno życie - ratuje cały świat"

Warsztaty edukacyjne pod hasłem "Kto ratuje jedno życie - ratuje cały świat" 6 i 7 marca organizuje Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku.

Warsztaty adresowane są do uczniów oraz nauczycieli szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Zajęcia poprowadzi Małgorzata Rusiłowicz, laureatka Nagrody im. Ireny Sendlerowej "Za naprawianie świata". Nagroda ta przyznawana jest pedagogom, którzy uczą i wychowują młodzież w duchu tolerancji i poszanowania innych.

W maju 2012 roku Parlament Europejski ustanowił 6 marca Europejskim Dniem Pamięci o Sprawiedliwych. Święto to obchodzimy w tym roku po raz drugi. Warto przypomnieć, że Medal Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata przyznawany jest przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Jad Washem w Jerozolimie. Kapituła wyróżnia osoby i rodziny, które z narażeniem własnego życia ratowały Żydów podczas II wojny światowej. Na odznaczeniu widnieje napis: "Kto ratuje jedno życie - ratuje cały świat". Wśród uhonorowanych medalem są m.in.: Władysław Bartoszewski, Jan Karski, Zofia Kossak-Szczucka, Czesław Miłosz, Irena Sendlerowa, Aleksander Zelwerowicz.

Pomysłodawcą ustanowienia Europejskiego Dnia Pamięci o Sprawiedliwych była włoska organizacja Komitet Światowego Ogrodu Sprawiedliwych - GARIWO. Organizacja ta postuluje też utworzenie na całym świecie ogrodów Sprawiedliwych na wzór ogrodu w Yad Vashem w Jerozolimie, gdzie uhonorowane są osoby, które ratowały Żydów w czasie Holocaustu.

Honorowym gościem ubiegłorocznych uroczystości w Białymstoku była Annalia Guglielmi reprezentująca GARIWO.

To właśnie Anna Guglielmi podkreślała w trakcie swojego przemówienia, że ustanowienie Europejskiego Dnia Sprawiedliwych zachęca obywateli Unii Europejskiej do poznawania i uczczenia własnych Sprawiedliwych, ale także Sprawiedliwych z innych krajów. Sprawiedliwi nie należą bowiem tylko do jednego kraju, ale reprezentują elitę ludzkości.

6 marca poświęcony jest pamięci tych, którzy ratowali godność ludzką, walczyli w obronie praw człowieka i przeciwstawiali się totalitaryzmom i ludobójstwu.

W czasie warsztatów w Operze i Filharmonii Podlaskiej uczniowie:

- poznają różne postawy Polaków wobec prześladowanych Żydów,

- dokonają analizy cech, jakimi odznaczali się ludzie, którzy ryzykowali własne życie, aby pomóc innym;

- dowiedzą się o trudnej Pamięci Sprawiedliwych.

Inicjatywa została objęta patronatem Podlaskiego Kuratorium Oświaty.

Terminy warsztatów:

6 marca 2014 r. godz. 13.30-14.30

7 marca 2014 r. godz. 8.00-9.00

Zgłoszenia na warsztaty przyjmuje i szczegółowych informacji udziela od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-16:00:

Iwona Matosek

tel. +85 30 67 505, 502 862 789

e-mail iwona.matosek@oifp.eu

(-)
Materiał Teatru
1 marca 2014

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia