Europejskie otwarcie

Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku

Po ponad sześciu latach od rozpoczęcia budowy Opery i Filharmonii Podlaskiej - Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku, w ostatni weekend września (28-30 września), odbędzie się uroczysta inauguracja sezonu artystycznego 2012/2013, po raz pierwszy w nowej siedzibie

Otwarcie tej najważniejszej i największej w województwie podlaskim instytucji kultury uświetni premiera opery „Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki (28 i 30 września) oraz polska premiera spektaklu muzycznego „Korczak” Chrisa Williamsa (29 września), którego światowa prapremiera odbyła się w ubiegłym roku na londyńskim West Endzie i spotkała się z bardzo przychylnym przyjęciem zarówno publiczności jak i krytyki.

Już teraz zresztą doceniają to wydarzenie najwybitniejsze osoby życia publicznego zarówno w Polsce jak i na świecie. Musical „Korczak” jest też pierwszą od lat polską inscenizacją którą swoim patronatem objęło UNESCO. A Ryszard Horowitz, jeden z najwybitniejszych na świecie artystów, który jako dziecko przeżył gehennę Holokaustu i był więźniem obozu w Auschwitz – jest twórcą plakatu do białostockiego musicalu.

Planowana inauguracja ma mieć więc niezwykle uroczysty charakter, ale i Opera i Filharmonia Podlaska jest zupełnie wyjątkowym centrum życia kulturalnego na wschód od Berlina. W topografii kulturalnej naszego kraju nie ma obecnie przedsięwzięcia tworzonego z równym rozmachem i odwagą. Już wkrótce to ultranowoczesne centrum artystyczne rozwijać będzie różnorodną działalność teatralną i muzyczną, dysponując własnym studio nagrań oraz warunkami do realizacji radiowo-telewizyjnych. Jednocześnie tworzyć będzie ono także atrakcyjną przestrzeń konferencyjną i wystawienniczą. Obiekt ma szansę stać się prawdziwym centrum życia kulturalnego tej części Polski.

Śmiała i twórcza inicjatywa stworzenia nowego gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki zrodziła się z pasji do sztuki, ale także z nieustannej potrzeby rozwoju, z pragnienia zmian. Fundamentem dla naszej inwestycji jest, trwająca już pół wieku, działalność Filharmonii Podlaskiej. Pomysł powołania do życia nowoczesnego obiektu wyrasta z naszego przekonania o konieczności istnienia centrum kulturalnego w tej części Europy.

Właśnie tu, w Białymstoku, mieście łączącym Europę Zachodnią ze Wschodem, potrzebny był ośrodek artystyczny otwarty na środowiska mniejszości narodowych, równie zainteresowany współpracą z krajami Europy Wschodniej i krajami nadbałtyckimi. Obecność Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku zbliży nas do artystów ze wschodu, im natomiast otworzy drogę do dynamicznego rozwoju.

Zadaniem Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki jest bowiem integrowanie różnorodnych środowisk i propagowanie wielokulturowości, z której słynie region Podlasia. Dziedzictwo tej części Polski i Europy będzie mogło być godnie pielęgnowane. Białystok otrzyma wyjątkową szansę wykorzystania drzemiącego w nim potencjału.

Dzięki nowoczesnej architekturze obiektu i świetnym rozwiązaniom technologicznym gwarantujemy wysoką jakość artystyczną wszystkich naszych projektów, przedsięwzięć i produkcji.

Inwestycja

Budowę Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki rozpoczęto w 2006 roku (w kwietniu tego roku wbudowano pod budowę kamień węgielny). Nowy gmach został zaprojektowany przez cenionego architekta i urbanistę Marka Budzyńskiego. Pełna rozmachu inwestycja finansowana jest ze środków Unii Europejskiej i budżetu województwa (niemal w równej części) oraz budżetu państwa (ok. 10 proc. kosztów) stanowi obecnie nie tylko najatrakcyjniejszy obiekt tego typu w Polsce, ale i najnowocześniejsze centrum kulturalne na wschód od Berlina.
Ogromna i imponująca konstrukcja tworzona jest ze szkła, kamienia, betonu i stali nierdzewnej. Pomimo swego monumentalnego charakteru, nowy obiekt Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki doskonale komponuje się z krajobrazem pobliskiego Parku Centralnego.

Wokół budynku prowadzą brukowane uliczki, pośród których rosną przeróżne rośliny – klony, brzozy, jabłonie, dzikie róże. Mury gmachu pokryte są bogatą roślinnością, na jego dachu znajdują się wielopoziomowe ogrody i pnącza, sieć alejek i ścieżek. Ze szczytu budynku rozpościera się niesamowity widok na panoramę miasta.

Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki to ponad 16 000 metrów kwadratowych powierzchni przeznaczonej dla najróżniejszych wydarzeń artystycznych.

Nowy obiekt jest wyposażony w najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne. O wysoką jakość artystyczną projektów realizowanych w Operze i Filharmonii Podlaskiej – Europejskim Centrum Sztuki zadba Roberto Skolmowski, wybitny reżyser operowo-teatralny, pełniący jednocześnie funkcję Dyrektora Generalnego Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki.

Ten – niepowtarzalny pod względem architektonicznym – kompleks służyć może doskonale przedsięwzięciom o zróżnicowanym charakterze. Znajdą one dla siebie miejsce w trzech atrakcyjnych przestrzeniach: Sali Koncertowej, Sali Kameralnej i Amfiteatrze.

Piękna i nowoczesna Sala Koncertowa wyposażona jest w drugie pod względem wielkości organy w Polsce. Ich strojeniem zajmuje się Andrzej Chorosiński, jeden z najwybitniejszych polskich organistów. Przestrzeń audytorium ma typowy operowy charakter. Maszyny i ruchome ustroje akustyczne umiejscowione ponad widownią, umożliwiają dostosowanie akustyki i światła do potrzeb różnych wydarzeń kulturalnych. Salę Koncertową zdobią specjalnie zaprojektowane rzeźby autorstwa Dominika Wdowskiego.

Nowoczesność przestrzeni Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki połączona została z atmosferą klasycznej opery.

W budynku Opery, którego powierzchnia wynosi ponad 16.000 m2 a kubatura 108.000 m3, mamy salę główną (duża scena) na 771 miejsc (max. 1031 osób z wykorzystaniem części sceny i miejsc mobilnych) oraz salę kameralną na 130 miejsc. Ponadto mieszczą się w nim między innymi sale prób chóru, orkiestry i baletu, a także garderoby artystów. Ponadto Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki dysponuje amfiteatrem na 550 miejsc.

Żywimy nadzieję, że Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki stanowić będzie wyjątkowe miejsce na kulturalnej mapie Europy.

(-)
Materiały OiFP
25 sierpnia 2012

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia