Ewa Barbara Rafałko - sopran

Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku

Dyrygent Chóru dziecięcego Opery i Filharmonii Podlaskiej.
Absolwentka Wydziału Wychowania Muzycznego Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie (Filia w Białymstoku). Ukończyła Podyplomowe Studium Chórmistrzowskie (1998) i Podyplomowe Studium Emisji Głosu przy Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy (2000) oraz Podyplomowe Mistrzowskie Studia Wokalne w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi (klasa prof. Grażyny Krajewskiej-Ambroziak) w 2006 roku.

Doskonaliła umiejętności na wielu kursach chórmistrzowskich i wokalnych. W 2007 roku uzyskała stopień doktora sztuki muzycznej (dyscyplina artystyczna – dyrygentura) w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie.

Jest adiunktem na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Białymstoku (Wydział Instrumentalno – Pedagogiczny). Ponadto, pracuje w Zespole Szkół Muzycznych w Białymstoku oraz w Policealnym Studium Wokalno-Aktorskim im. Cz. Niemena w Białymstoku.Prowadzi aktywną działalność artystyczną jako dyrygent Chóru Kameralnego przy Fundacji Muzyki Kameralnej i Organowej w Hajnówce oraz Chóru Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Białymstoku.

Jest członkiem i opiekunem artystycznym Oktetu Wokalnego „Gaudium”, z którymi prowadzi szeroko zakrojoną działalność artystyczną, osiągając wymierne sukcesy: II miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Maryjnej w Częstochowie (2008), Grand Prix (Złoty Dyplom) w Konkursie Pieśni Pasyjnej w Bydgoszczy (2009), I miejsce w kategorii chórów parafialnych konkurs im. Wacława z Szamotuł w Szamotułach (2009), III miejsce w Konkursie Musica Sacra oraz II miejsce w Międzynarodowym Konkursie Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach (2010), I miejsce w kategorii chórów parafialnych w Konkursie „Ars Liturgica” w Gnieźnie (2010), wyróżnienie w Międzynarodowym Festiwalu „Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej” (2011).

W swoim dorobku artystycznym posiada liczne występy jako solistka dzieł oratoryjnych. Jako dyrygent prowadziła również koncerty wokalno-instrumentalne.
Niejednokrotnie zasiadała w jury konkursów chóralnych i zespołów wokalnych.
Prowadzi wiele warsztatów wokalnych, chóralnych i metodycznych.
Otrzymała wiele nagród i wyróżnień (m.in. nagrodę dla najlepszego dyrygenta na Międzynarodowym Festiwalu „Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej” w 2005 roku).

(-)
Materiały OiFP
18 kwietnia 2012

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia