Ewa Pilawska człowiekiem kultury roku 2015

Dyrektor Teatru Powszechnego w Łodzi z tytułem

Ewa Pilawska, dyrektorka Teatru Powszechnego, odebrała wczoraj w Klubie Wytwórnia statuetkę w kategorii "Człowiek Kultury" podczas uroczystej gali Energii Kultury 2015.

- Dyrektor Teatru Powszechnego w Łodzi i łodzianka z wyboru - mimo interesujących propozycji z wielu miast. Trudno wyliczyć jej wszystkie zasługi dla łódzkiego życia teatralnego, więc przypomnę tylko: stworzenie Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Pamięć o tych, którzy udział w kulturze mają utrudniony i pomysł pierwszego, unikalnego na skalę europejską Projektu Teatr dla Niewidomych i Słabo Widzących, w którym społecznie wyreżyserowała wszystkie premiery. W końcu wykreowanie Polskiego Centrum Komedii - powiedziała Barbara Mrozińska, wręczając nagrodę w imieniu kapituły.

- Bardzo pięknie dziękuję kapitule. Dziękuję z całego serca za dostrzeżenie rozwoju Teatru Powszechnego. Dziękuję zespołowi, niezwykłej drużynie Teatru Powszechnego - mówiła dyrektorka Ewa Pilawska i podziękowała również Piotrowi Dzięciołowi, ubiegłorocznemu laureatowi Energii Kultury w kategorii "Człowiek kultury". - Piotr zaczął nas wspierać, kiedy w naszym teatrze nie było jeszcze tak entuzjastycznie. Dziękuję publiczności, bo to jest wartość największa. Jeżeli jest odbiorca, jest sens tworzenia. Każdy twórca musi mieć odbiorcę. Dziękuję mojemu synowi ze jego bezwarunkową miłość i przyjaźń. Mając takiego przyjaciela obok siebie można pokonywać góry. Ludzie tworzący, ludzie sztuki zawsze podlegają ocenie. Bywa, że krytyka nie jest łatwa. To są momenty, w których prostują się skrzydła. Bardzo państwu dziękuję.

To piąta Energia Kultury w kategorii "Człowiek kultury" i pierwsza kobieta - laureatka tytułu.

(-)
Materiał Teatru
25 stycznia 2016
Portrety
Ewa Pilawska

Książka tygodnia

Opowiedzieć historię. Polska dramaturgia współczesna po 2006 roku
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
redakcja: Joanna Królikowska i Weronika Żyła

Trailer tygodnia

Przemilczenia
Joanna Marcinkowska
U Joanny Marcinkowskiej nieodzownym e...