Ewa Podleś otworzy sezon Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

Występ znakomitej śpiewaczki Ewy Podleś zainauguruje w piątek nowy sezon artystyczny w Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii

Na konferencji prasowej w Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii artystka powiedziała, że zaproponuje olsztyńskim melomanom program trudny, wymagający od wykonawców dużych umiejętności wokalnych i dobrego współgrania z orkiestrą.

- Wykonawca musi się dobrze zgrać z orkiestrą. Nie chodzi przecież o zwykłe odtworzenie utworów, ale wykreowanie przekazu. Chce przekazać dramat, narrację, mam nadzieję, że olsztyńskiej publiczności spodoba się koncert - podkreśliła artystka.

Pytana czy częściej występuje w Polsce czy zagranicą odpowiedziała, że "zawsze stara się zaakceptować propozycję występów niezależnie czy są to propozycje stołeczne czy z bardzo niewielkich ośrodków".

- Trzeba mnie po prostu zaprosić, bo przecież nie mogę chodzić sama do oper czy filharmonii z pytaniem +czy mogę coś u Państwa zaśpiewać+. Chodzi także o to, abym mogła zaakceptować termin z trzymiesięcznym wyprzedzeniem - zaznaczyła śpiewaczka.

Artystka dysponująca rzadkim głosem - kontraltem z koloraturą - wykona "Arię na strunie G" Johanna Sebastiana Bacha, "Muzykę do królewskich ogni sztucznych" George'a Friderica Haendla oraz Josefa Haydna - Kantatę "Ariadna na Naxos".

Dyrektor naczelny i artystyczny Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii Piotr Sułkowski podkreślił, że podczas rozpoczynającego się sezonu artystycznego 2014/2015 filharmonicy zaproponują nowe cykle muzyczne i kontynuację tych, które zostały dobrze przyjęte przez publiczność w poprzednich latach.

Wśród nowości jest cykl "Warmia i Mazury - muzyka folklorem podszyta". Podczas tych spotkań prezentowana będzie twórczość rodzimych kompozytorów takich jak Feliks Nowowiejski ale także artystów ludowych i zespołów folklorystycznych z regionu.

Filharmonia proponuje także w tym sezonie spektakle teatralne pod tytułem "Teatr w Filharmonii". Prezentowane będą gościnne przedstawienia z gatunku komedii, komediofarsy czy spektakle muzyczne.

W cyklu Mistrzowskich Recitali Fortepianowych wystąpi już we wrześniu Sławomir Zubrzycki, który zagra na fortepianie smyczkowym (viola organista). Instrument zbudował sam artysta według szkiców Leonarda da Vinci. Viola organista łączy cechy instrumentu smyczkowego z klawiszowym. W tradycyjnym fortepianie dźwięki wydobywane są po uderzeniu młoteczków w struny, tymczasem w tym oryginalnym instrumencie dźwięki powstają, gdy odpowiedni mechanizm przyciąga strunę do wirujących smyczków.

Olsztyńscy melomani będą mogli także oglądać przekazy z Metropolitan Opera w Nowym Jorku. W tym roku zaplanowano m.in. transmisję "Makbeta" Giuseppe Verdiego, "Wesele Figara" Wolfganga Amadeusa Mozarta, "Carmen" George'a Bizeta czy "Cyrulika Sewilskiego" Gioacchino Rossiniego.

W Olsztynie wystąpi również pianista Kevin Kenner, laureat prestiżowych konkursów m.in. w 1990 roku Konkursu Chopinowskiego w Warszawie. Wykona on dwa koncerty fortepianowe Chopina: e-moll i f-moll. Olsztyńska publiczność będzie mogła także posłuchać jednego z najwybitniejszych współczesnych wiolonczelistów Davida Geringasa czy skrzypaczki Kai Danczowskiej.

(-)
(PAP)
0
Portrety
Ewa Podleś

Książka tygodnia

Aktorki. Odkrycia
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia