Ewa Skarżanka (1944 - 2005)

Aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa.

Urodziła się 11 czerwca 1944 w Wilnie, zmarła 15 marca 2005 w Warszawie.

Edukację rozpoczęła w szkole muzycznej. Po maturze przyjęta została na Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, który ukończyła w 1967.

Po studiach zaangażował ją dyr. Jerzy Kreczmar do Teatru Polskiego. Debiutowała rolą Lukrceji w "Mandragorze" Machiavellego w reżyserii Jana Kulczyńskiego na scenie Kameralnej Teatru Polskiego w dniu 30 listopada 1967. Potem na krótko związała się z Teatrem Powszechnym, gdzie grała Anielę w "Ślubach panieńskich" Aleksandra Fredry w reż. Władysława Krasnowieckiego (1969). W tym samym roku zagrała Janinę w "Ostrym dyżurze" J. Lutowskiego, w reż. Mariusza Dmochowskiego, a rok później w Teatrze Narodowym rolę Dolly w "Operze za trzy grosze" Brechta w reż. Jana Maciejewskiego i Nataszę w "Na dnie" Maksima Gorkiego w reż. Jana Maciejewskiego. Następnie zagrała u Adama Hanuszkiewicza w "Beniowskim" autorstwa Juliusza Słowackiego (1971) oraz Ewę w "Tragedii o Łazarzu i Bogaczu" u Tadeusza Minca.

Grała również w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Księżniczkę w "Śnie srebrnym Salomei" Juliusza Słowackiego w reż. J. Błeszyńskiego (1972), żonę Rybaka w sztuce Jerzego Grudy "Portret dr. M. Kopernika" w reż. J. Błeszyńskiego (1973) i Florę w "Panu Geldhabie" Aleksandra Fredry w reżyserii Zdzisława Wardejna. W Zabrzu w Teatrze Nowym wcieliła się w postać tytułowej bohaterki w dramacie Augusta Strindberga "Panna Julia" w reż. swojego męża Andrzeja Przybylskiego (1974). Rok później zagrała Helenę Popową w "Niedźwiedziu" i Natalię w "Oświadczynach" autorstwa Antoniego Czechowa. Obie sztuki reżyserował Andrzej Przybylski.

Grała również w Cieszynie i Katowicach. Po powrocie do Warszawy wystąpiły trudności ze znalezienie etatu dla aktorki i jej męża. Postanowiła występować z własnym programem artystycznym. Zaczęła jeździć po Polsce z monodramami i wierszami Cypriana Kamila Norwida. Występowała głównie w domach kultury. W Warszawie pojawiała się zazwyczaj w Klubie Nauczyciela na Mokotowie. W czasie stanu wojennego razem z Barbarą Hesse-Bukowską i Olgierdem Łukaszewiczem przygotowali program, który prezentowali w Archidiecezji Warszawskiej.

Córka aktorki Hanny Skarżanki, matka aktorki Katarzyny Skarżanki.

Zmarła w wieku 60 lat. Pochowana na Cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim w Warszawie przy ul. Młynarskiej.

Źródło: E-teatr, Culture, Wikipedia, FilmPolski

Opracowała Agnieszka Kiełbowicz
Dziennik Teatralny
11 czerwca 2019
Portrety
Ewa Skarżanka

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Malta Festival Poznań ...
Michał Merczyński
Dziś ogłaszamy kolejne wydarzenia, kt...