Ewa Skarżanka (1944 - 2005)

Aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa.

Urodziła się 11 czerwca 1944 w Wilnie, zmarła 15 marca 2005 w Warszawie.

Edukację rozpoczęła w szkole muzycznej. Po maturze przyjęta została na Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, który ukończyła w 1967.

Po studiach zaangażował ją dyr. Jerzy Kreczmar do Teatru Polskiego. Debiutowała rolą Lukrceji w "Mandragorze" Machiavellego w reżyserii Jana Kulczyńskiego na scenie Kameralnej Teatru Polskiego w dniu 30 listopada 1967. Potem na krótko związała się z Teatrem Powszechnym, gdzie grała Anielę w "Ślubach panieńskich" Aleksandra Fredry w reż. Władysława Krasnowieckiego (1969). W tym samym roku zagrała Janinę w "Ostrym dyżurze" J. Lutowskiego, w reż. Mariusza Dmochowskiego, a rok później w Teatrze Narodowym rolę Dolly w "Operze za trzy grosze" Brechta w reż. Jana Maciejewskiego i Nataszę w "Na dnie" Maksima Gorkiego w reż. Jana Maciejewskiego. Następnie zagrała u Adama Hanuszkiewicza w "Beniowskim" autorstwa Juliusza Słowackiego (1971) oraz Ewę w "Tragedii o Łazarzu i Bogaczu" u Tadeusza Minca.

Grała również w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Księżniczkę w "Śnie srebrnym Salomei" Juliusza Słowackiego w reż. J. Błeszyńskiego (1972), żonę Rybaka w sztuce Jerzego Grudy "Portret dr. M. Kopernika" w reż. J. Błeszyńskiego (1973) i Florę w "Panu Geldhabie" Aleksandra Fredry w reżyserii Zdzisława Wardejna. W Zabrzu w Teatrze Nowym wcieliła się w postać tytułowej bohaterki w dramacie Augusta Strindberga "Panna Julia" w reż. swojego męża Andrzeja Przybylskiego (1974). Rok później zagrała Helenę Popową w "Niedźwiedziu" i Natalię w "Oświadczynach" autorstwa Antoniego Czechowa. Obie sztuki reżyserował Andrzej Przybylski.

Grała również w Cieszynie i Katowicach. Po powrocie do Warszawy wystąpiły trudności ze znalezienie etatu dla aktorki i jej męża. Postanowiła występować z własnym programem artystycznym. Zaczęła jeździć po Polsce z monodramami i wierszami Cypriana Kamila Norwida. Występowała głównie w domach kultury. W Warszawie pojawiała się zazwyczaj w Klubie Nauczyciela na Mokotowie. W czasie stanu wojennego razem z Barbarą Hesse-Bukowską i Olgierdem Łukaszewiczem przygotowali program, który prezentowali w Archidiecezji Warszawskiej.

Córka aktorki Hanny Skarżanki, matka aktorki Katarzyny Skarżanki.

Zmarła w wieku 60 lat. Pochowana na Cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim w Warszawie przy ul. Młynarskiej.

Źródło: E-teatr, Culture, Wikipedia, FilmPolski

Opracowała Agnieszka Kiełbowicz
Dziennik Teatralny
11 czerwca 2022
Portrety
Ewa Skarżanka

Książka tygodnia

Czas zdrajców
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Marek Krajewski

Trailer tygodnia