Ewelina Marciniak laureatką

Niemiecka Nagroda Teatralna DER FAUST 2020

W Hanowerze wyłoniono tegorocznych zdobywców najbardziej prestiżowej niemieckiej nagrody teatralnej - Der Faust. Polską artystkę nagrodzono w kategorii Reżyseria za spektakl „Der Boxer" na podstawie powieści "Król" Szczepana Twardocha. Doskonale przyjęta przez publiczność i krytyków sztuka została zrealizowana na scenie Thalia Theater w Hamburgu.

Tegoroczna gala rozdania nagród odbyła się 21 listopada w formie zdalnej. Podczas transmitowanej online uroczystości zostały przyznane nagrody w 8 kategoriach, w których nominuje się po trzech artystów. Zwycięzców w każdej konkursowej kategorii m.in. za reżyserię, scenografię i choreografię wybierało pięcioosobowe jury.

Przyznawaną od 2006 roku statuetkę zaprojektowaną przez austriackiego artystę Ericha Wondera w przeszłości otrzymali m.in: Frank Castorf, Pina Bausch i Elfriede Jelinek. W tym roku nagrodę za całokształt twórczości odebrał William Forsythe.

Ewelina Marciniak jest etatową reżyserką Teatru Wybrzeże w Gdańsku oraz laureatką najważniejszych krajowych nagród teatralnych w tym m.in. Paszportu Polityki. Od 2016 roku reżyseruje także w Niemczech, gdzie dotychczas zrealizowała 4 spektakle na deskach teatrów w Hamburgu („Der Boxer") oraz we Fryburgu („Sen nocy letniej", „Noc świętego Bartłomieja" i mający zamkniętą premierę w marcu tego roku „Poskromienie złośnicy").

W 2021 roku powróci do Thalia Theater w Hamburgu, aby na dużej scenie wystawić „Księgi Jakubowe" według powieści nagrodzonej literacką nagrodą Nobla Olgi Tokarczuk. Premiera przewidywana jest na wiosnę 27 marca.

JK
Materiał nadesłany
21 listopada 2020

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...