Ewelina Marciniak na Theatertreffen Berliner Festspiele 2022

„Dziewica Orleańska" - reż. Ewelina Marciniak - Nationaltheater Mannheim

Spektakl pojawi się tam jako jeden z 10 najlepszych spektakli ubiegłego sezonu na niemieckich scenach. Organizowane od 1963 roku i finansowane przez Federalną Fundację Kultury Niemiec Berlińskie Spotkania Teatralne są jednym z najważniejszych europejskich festiwali teatralnych. Tegoroczna edycja festiwalu potrwa od 6 do 22 maja.

 

Zaproszenie laureatki Der Faust to potwierdzenie jej silnej pozycji na rynkach niemieckojęzycznych. Już od 4 lat reżyserka skupia się na pracy za granicą - przede wszystkim w Niemczach i Szwajcarii. Marciniak zadebiutowała w 2018 roku głośną inscenizacją „Snu Nocy Letniej" zrealizowaną w teatrze w niemieckim Fryburgu.

Następnie swoje premiery miały tam „Noc Świętego Bartłomieja" oraz „Poskromienie Złośnicy". Z kolei w Hamburgu reżyserka wystawiła znakomicie przyjęte przez publiczność oraz krytykę: „Bokser" na podstawie „Króla" autorstwa Szczepana Twardocha oraz „Księgi Jakubowe" według powieści noblistki Olgi Tokarczuk. W grudniu zeszłego roku zadebiutowała na scenie operowej inscenizując wagnerowskie „Złoto Renu" w szwajcarskim Bernie.

Zaproszenie do przygotowania tej inscenizacji w teatrze w Mannheim było dla mnie dużym wyróżnieniem, ponieważ wiązało się to z przygotowaniem premiery na otwarcie „Dni Schillera". Na szczęście pracy tej nie wspominam jako czasu w presji, lecz jako przygodę pełną zaangażowania ze strony zespołu aktorskiego. To ich entuzjazm i serce włożone w proces twórczy stworzyły "Joannę d'Arc". Jestem wzruszona zaproszeniem na jeden z najważniejszych europejskich festiwali teatralnych i wdzięczna wszystkim artystom współtworzącym za radość i bliskość w procesie. To nasz wspólny ogromny sukces. – powiedziała Ewelina Marciniak.

Berliński Theatertreffen to nie jedyna prestiżowa impreza teatralna światowego formatu, na której w tym roku publiczność będzie mogła zobaczyć spektakl Eweliny Marciniak.

18 sierpnia na Festiwalu w Salzburgu (Salzburger Festspiele), powołanym do życia przed ponad stu laty przez Maxa Reinhardta i Richarda Straussa, światową premierę będzie miała jej „Ifigenia" będąca koprodukcją z Thalia Theater.

"Die Jungfrau von Orleans" - reż. Ewelina Marciniak - Nationaltheater Mannheim

(-)
Materiał nadesłany
14 lutego 2022

Książka tygodnia

Aurora 2023. Sztuki finałowe/final list
Miejski Dom Kultury i Teatr Polski w Bydgoszczy
pod redakcją Davita Gabuni, Julii Holewińskiej, Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej

Trailer tygodnia