"Familijne niedziele" w Rampie

Teatr Rampa w Warszawie

Teatr Rampa w grudniu ubiegłego roku zapoczątkował cykl "Familijne niedziele", będący odpowiedzią na głosy rodziców, którzy chcą i lubią chodzić do Teatru ze swoimi pociechami

Projekt początkowo dotyczył spektakli dla dzieci i młodzieży prezentowanych w jedną niedzielę w miesiącu. Dzięki ogromnemu zainteresowaniu i frekwencji Widzów, do terminów niedzielnych dołączono wkrótce także sobotnie, co w efekcie przerodziło się w "Weekendy familijne". Szybko okazało się, że po prawej stronie Wisły Teatr Rampa jest jedynym miejscem o tak bogatej ofercie spektakli dziecięcych, z której grupy szkolne korzystają już od wielu lat, a Rodzice wraz z dziećmi właśnie zyskują taka okazję. I tak oto potrzeba Widzów - na przekór panującemu kryzysowi - rozszerzyła repertuar przyjaznego Dzieciom Teatru Rampa.

W kolejny "Familijny weekend" zaraz po Dniu Dziecka 2 i 3 czerwca o godz. 17.00 zaprezentujemy Państwu musical "Złota Kaczka" z muzyką Piotra Rubika w reżyserii Jana Szurmieja.

ZŁOTA KACZKA to muzyczny spektakl familijny. Kanwą jednej z najbardziej znanej polskiej i arcy-warszawskiej legendy posłużyła autorom do stworzenia fantazji na ponadczasowy temat, jakim jest droga do dorosłości, rozumiana jako dojrzewanie do podejmowania samodzielnych decyzji oraz odnajdowanie swojego miejsca w życiu. A jest to droga, której nie da się przejść na skróty. Podobnie jak w każdej klasycznej baśni, w musicalu ZŁOTA KACZKA za zasłoną fantastycznych zdarzeń stawiane są pytania towarzyszące ludziom od zarania. Czy bogactwo i władza za cenę wyrzeczenia się norm etycznych czyni szczęśliwym? Czy w ogóle można być szczęśliwym w samotności. A jeśli nie sposób na w pełni twierdząco na nie odpowiedzieć, to czego potrzeba by czuć się wartościowym człowiekiem? Zgodnie z intencją realizatorów Dzieci znajdą tu baśniowy świat, w którym Dobro zmaga się ze Złem w ramach fascynującej intrygi, a Dorośli otrzymają dawkę łagodnej satyry. Wszystko to wzbogacone zostało elementami - prawie zapomnianego dziś - swoistego, warszawskiego folkloru i humoru rodem z Wiecha.

1 CZERWCA - 9.00 i 12.00; 2, 3 czerwca godz. 17.00

W POGONI ZA BAJKĄ w reż. Cezarego Domagały z muz. Piotra Rubika

musical familijny dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat

6 czerwca godz. 11.00 godz. 9.00 i 12.00,

W POGONI ZA BAJKĄ
to najnowszy musical familijny Teatru Rampa będący polską prapremierą nowatorskiej sztuki autorstwa Moniki Muskały i Janusza Margańskiego (nagrodzonego na 36.FPFF w Gdyni za scenariusz filmu "Wymyk"). Spektakl reżyseruje znany z dziecięcych i młodzieżowych realizacji Cezary Domagała. Prawdziwą niespodzianką w przedstawieniu jest muzyka Piotra Rubika jakiego jeszcze nie znamy. Całość tworzy muzyczną opowieść zaskakującą nowoczesną formą i pomysłem inscenizacyjnym. Przeplatają się w nim dwa światy: podziemny świat nieczytanych bajek oraz zabiegany świat współczesnego królestwa. Jego wiecznie zajęty król Sukcesso Pałer zaczyna tracić kontakt ze swoją córką Rebellą. Aby ojciec choć na chwilę przestał być królem i poświęcił swój czas tylko jej, mała księżniczka postanawia ukryć jego berło. Atrybut władzy ginie w czeluściach zamkowych lochów, a jego poszukiwanie daje początek fascynującej przygodzie z bohaterami wielu znanych bajek. Znakomita zabawa konwencjami i stylami, atrakcyjna zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

CZERWONY KAPTUREK - 4, 5 czerwca godz. 10.00

spektakl familijny - dzieci od 5 do 8 lat

Przedstawienie "Czerwony Kapturek" powstało z inspiracji pomysłem aktorów bielskiego Teatru Lalek Banialuka, proponuje młodym widzom zabawę w inscenizację dobrze znanej bajki, w oparciu o tekst Jana Brzechwy, a przy okazji oswaja z umownością teatru, z aktorskimi żartami i przebierankami. Spektakl skierowany jest głównie do bardzo młodej publiczności, Częstokroć jednak na widowni zasiada także publiczność dorosła - bawiąc się podczas spektaklu równie dobrze jak dzieci.

Spektakl grany jest przez trzech aktorów w planie żywym i lalkowym. Scenografia i lalki wykonane są z wikliny. Aktorzy akompaniują sobie na żywo a sprawnie prowadzone przez aktorów reakcje widowni nieodmiennie towarzyszą spektaklowi i potęgują jego rytm.

PINOKIO CZYLI ŚWIERSZCZOWE OPOWIEŚCI - musical familijny zrealizowany według bajki Carla Collodiego, w reżyserii Cezarego Domagały, z muzyką Tomasza Bajerskiego. Książka "Przygody Pinokia" należy już do kanonu klasyki światowej literatury dziecięcej i doczekała się wielu adaptacji i ekranizacji. Któż z nas nie pamięta sympatycznego pajacyka ze śmiesznym noskiem, rosnącym proporcjonalnie do ilości wypowiadanych przez jego właściciela kłamstewek. Nasz spektakl to wspaniała podróż w świat dziecięcej wyobraźni. W pokoju małego chłopca nocą ożywa świat zabawek i rzeczy niemożliwe stają się możliwe. Zapraszamy na niezapomnianą lekcję o tym, jak dzięki dobremu sercu i wytrwałości mogą spełniać się najbardziej skrywane marzenia

11, 12, 13, 14, 15 czerwca godz. 11.00

TAJEMNICZY OGRÓD
to przedstawienie muzyczne zrealizowane wg. powieści Frances Hodgson-Burnett. Fabułą spektaklu są perypetie Mary Lenox, która przybywa do smutnego, skrywającego wiele tajemnic domu posępnego Archibalda Crawena. Jest bratanicą tragicznie zmarłej żony angielskiego arystokraty, a jej obecność w domu Crawena odmienia życie mieszkańców Misselthwaite. Jej tęsknota za miłością i przyjaźnią, jak również wiara w ich wielką moc, pozwoli otworzyć zamknięte drzwi ludzkich serc oraz drzwi "Tajemniczego Ogrodu".

Tę urzekającą opowieść Frances Hodgson-Bernet zaadaptował na scenę w formie barwnego, muzycznego widowiska Cezary Domagała, który jest również autorem tekstów piosenek i reżyserem spektaklu. Muzykę do tego familijnego przedstawienia skomponował Tomasz Bajerski, autorem choreografii jest Tomasz Tworkowski a scenografii Bożena Pędziwiatr. Spektakl ten wzrusza, bawi, zmusza do refleksji, a przede wszystkim porusza serca wszystkich widzów bez względu na wiek...

18, 19 czerwca godz. 9.00 i 12.00

(-)
Materiały Teatru
26 maja 2012

Książka tygodnia

Piękne zielone oczy
Wydawnictwo Czarne
Arnošt Lustig

Trailer tygodnia