Fanatycy i liberałowie wobec Biblii i Boga

"Męczennicy" - reż. Anna Augustynowicz - Teatr Współczesny w Szczecinie

Zderzenie religijnej i świeckiej wizji świata to główny temat prapremiery "Męczenników" Mariusa von Mayenburga w reżyserii Anny Augustynowicz w Teatrze Współczesnym w Szczecinie.

To druga po "Pasożytach" (2001) sztuka niemieckiego dramaturga Mariusa von Mayenburga wyreżyserowana przez Annę Augustynowicz w szczecińskim Teatrze Współczesnym. Bardzo aktualny dziś tekst o tym, do czego może prowadzić fanatyzm, reżyserka tym razem zrealizowała w koprodukcji z wałbrzyskim Teatrem im. Jerzego Szaniawskiego. Bohaterem jest nastolatek Benjamin (Konrad Beta), który doznaje religijnego objawienia i postanawia podążyć drogą Jezusa. Cytuje Biblię, wymaga od otoczenia pójścia w jego ślady. Zderza się ze światem niczego nie rozumiejącej matki (Maria Dąbrowska), porzuconej przez męża, dla której hipotetyczne uzależnienie od narkotyków jej syna byłoby znacznie prostsze niż jego fanatyczna wiara w Boga. Nie rozumieją nastolatka także nauczyciele - dyrektor o liberalnych poglądach (Rafał Kosowski), nauczyciel wuefu (Filip Perkowski), a nawet nauczający religii ksiądz (Czesław Skwarek). To jednak nauczycielka biologii ateistka Erika Roth (Sara Celler-Je-zierska) wzbudza w Benjaminie oraz innych członkach szkolnej społeczności skrajne uczucia. Benjamin przy pomocy zakochanego w nim

kalekiego George'a (Maciej Litkowski) chce ją zabić.

Przedstawienie zrealizowane zostało oszczędnymi środkami. Jedyne elementy scenografii (Marek Braun) długi stół, przypominający ołtarz oraz czarna tablica, na której uczennica (Barbara Lewandowska) zapisuje kolejne hasła jak tematy lekcji: zdrada małżeńska, choroba psychiczna, błogosławieństwo, nawrócenie, kościół, amunicja, uzdrowiciel, ewolucja, Żydzi, czy modlitwa. Wszystkie te tematy są bardzo ważne, przystające do współczesnych konfliktów, także zbrojnych, na świecie.

Ewa Koszur
Głos Szczeciński
15 października 2014

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia