"Fantazy" według Konrada Swinarskiego

spektakl-wykład na podstawie niezrealizowanego scenariusza Swinarskiego

Jak miał wyglądać film, który chciał nakręcić Konrad Swinarski na podstawie "Fantazego"? Jutro o godz. 19 w Instytucje Teatralnym odbędzie się spektakl wykład na podstawie niezrealizowanego scenariusza.

Konrad Swinarski przygotował adaptację razem z Barbarą Wittek-Swinarską w styczniu 1975 roku. Nie zdążył go zrealizować, bo zginął w katastrofie lotniczej kilka miesięcy później. W Instytucie wystawi go Maciej Prus, który miał być współreżyserem filmu. 

- Ta adaptacja jest bardzo współczesna. Odnajdujemy w niej echa tego, co Jan Klata zrobił kilka lat temu w spektaklu w Gdańsku - mówi Maciej Nowak, szef Instytutu. Dodaje, że scenariusz wzbudził duże zainteresowanie na Międzynarodowej Konferencji Naukowej "Piękno Słowackiego" w Białymstoku i są plany, aby został wydany. 

W wieczorze w Instytucie Teatralnym udział wezmą Mariusz Bonaszewski, Sławomira Łozińska, Dorota Landowska, Jerzy Radziwilowicz, Jerzy Trela. 

"Fantazy" będzie zwiastunem cyklu prezentacji wszystkich dzieł Słowackiego, który odbędzie się w Instytucie w następnym sezonie. Nad każdym spektaklem wykładem pracować będzie naukowiec i reżyser. Na udział zgodzili się m.in.: Anna Augustynowicz; Natalia Korczakowska, Andrzej Żuławski, Piotr Cieplak, Jan Klata, Michał Zadara oraz Kazimiera Szczuka, Dariusz Kosiński, Grzegorz Niziołek. Instytut Teatralny, ul. Jazdów 1, środa, godz. 19.

szy
Gazeta Wyborcza Stołeczna
23 czerwca 2009

Książka tygodnia

Historia męskości
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Praca zbiorowa

Trailer tygodnia