Farsa „Kto puka?”. Najnowsza premiera w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu

"Kto puka" - aut. Dick Soltys - reż. Alejandro de Nada - Teatr Zagłębia w Sosnowcu

W sobotę 15 kwietnia w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu odbędzie się premiera spektaklu "Kto puka? Reżyserem farsy jest Alejandro de Nada.

Farsa „Kto puka?" została wystawiona po raz pierwszy w chilijskim Santiago pod koniec lat 80. Po latach pochodząca z Chile i Argentyny grupa realizatorek i realizatorów pod wodzą reżysera Alejandro de Nady wraca do klasycznego już tekstu, by przenieść go w sosnowieckie realia.

- Pomysł na farsę wziął się przede wszystkim z potrzeby. Dawno farsy na scenie Teatru Zagłębia nie było. Z drugiej strony chyba żyjemy w takich czasach, że ta farsa jest po prostu potrzebna. Rzeczywistość, która nas ciągle zaskakuje niestety bardzo często rzeczami, które nie są przyjemne trzeba w jakiś sposób odreagować - mówi Jacek Jabrzyk, zastępca dyrektora do spraw artystycznych Teatru Zagłębia w Sosnowcu.

„Kto puka?" wyciąga na jaw to, co bohaterowie farsy za wszelką cenę choć może dość niezdarnie próbują ukryć. To splot przezabawnych sytuacji – w sytuacjach, które może jednak aż tak zabawne nie są. Choć na pewno bawią.

- Przedstawienie jest o tym, że ludzie zwykli żyć podwójnym życiem, czyli takim oficjalnym i nieoficjalnym. O tym bardzo często są farsy. O tym, że ukrywamy pewne rzeczy przed światem i wydaje nam się, że nikt o tym nie wie i przychodzi taki moment, kiedy nagle wszystko wychodzi na jaw. Zazwyczaj dotyczy to w farsach kwestii obyczajowych i tak jest też tutaj. Jednak co ukrywamy pod kołderką jest najbardziej wdzięczne i nie zmienia się od wieków - powiedział nam autor tekstu Dick Soltys, czyli Przemysław Filarski.

Premiera farsy „Kto puka?" odbędzie się już w najbliższą sobotę 15 kwietnia. Następnie spektakl będzie grany w ostatni weekend kwietnia oraz w maju i czerwcu.

Katarzyna Ziółkowska-Dąbek
ESKA
15 kwietnia 2023

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

Zielona granica
Agnieszka Holland
Po przeprowadzce na Podlasie psycholo...