Festiwal Gombrowiczowski od soboty

10. Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski

Czternaście przedstawień zobaczą widzowie rozpoczynającego się w sobotę w Radomiu X Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego. Spektakle zaprezentują teatry z Polski, Francji, Niemiec, Białorusi i Argentyny.

Festiwal zainauguruje premiera spektaklu "Wspomnienia polskie" (scen. i reż. Mikołaj Grabowski), którą pokaże gospodarz festiwalu Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. 

Jak podkreśliła kierownik literacki radomskiego teatru Anna Kulpa, Mikołaj Grabowski oparł spektakl na mało znanych, niewystawianych dotąd na scenie, tekstach Gombrowicza. To cykl piętnastominutowych radiowych pogadanek "Wspomnienia", które Gombrowicz napisał na zlecenie Radia Wolna Europa. W tekstach tych pisarz mówi m.in. o dojrzewaniu w Polsce w dwudziestoleciu międzywojennym, o środowisku, w którym żył, o trudnych początkach swego pisarstwa. 

W opinii dyrektora teatru w Radomiu Zbigniewa Rybki, program tegorocznej edycji festiwalu jest ciekawy i różnorodny. Prezentowane spektakle to w dużej mierze adaptacje prozatorskich tekstów Gombrowicza. 

W festiwalowym repertuarze znalazła się m.in. "Biesiada u hrabiny Kotłubaj" (reż. Robert Czechowski), w wyk. teatru z Goerlitz-Zittau (Niemcy); "Polacy" (reż. Gabriel Gietzky) w wyk. Teatru Polskiego w Warszawie; "Zbrodnia z premedytacją" (reż. Izabella Cywińska) w wyk. Teatru Polonia w Warszawie i "Detrás de la Forma", na podst. "Ferdydurke" (reż. Alfredo Martin), w wyk. teatru z Buenos Aires (Argentyna). W czasie festiwalu swoje przedstawienia pokażą także szkoły teatralne z Warszawy, Londynu i Białegostoku. 

Zdaniem dyrektora radomskiego teatru, stałych bywalców festiwalu zaskoczyć może fakt, że w tym roku nie zobaczą ani jednego przedstawienia "Iwona, księżniczka Burgunda". Ten pierwszy dramat Witolda Gombrowicza był zawsze chętnie wystawiany przez teatry polskie i zagraniczne. Podczas poprzedniego festiwalu pokazywało go aż pięć teatrów. "Nie mamy na to wpływu. Zapraszamy na festiwal te przedstawienia, które powstają w różnych teatrach i są godne festiwalowej prezentacji" - powiedział Rybka.

W piątek - nad dzień przez oficjalną inauguracją festiwalu - w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli k. Radomia - rozpocznie się III Panel Gombrowiczowski, z udziałem m.in. żony Gombrowicza - Rity Gombrowicz i Miguela Grinberga - argentyńskiego pisarza i dziennikarza, przyjaciela Gombrowicza z ostatnich lat jego pobytu w Argentynie. 

X Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski odbędzie w Radomiu od 20 do 26 października. Patronat nad imprezą objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski.

Festiwal powstał w 1993 roku. Ideą organizatorów było stworzenie międzynarodowego, wielokulturowego forum wymiany myśli, doświadczeń, interpretacji oraz sformułowanie na nowo problemu Gombrowicza, problemu czytania i odczytania jego dzieł.

 Witold Gombrowicz (1904-1969) to jeden z najwybitniejszych pisarzy polskich XX wieku - prozaik, dramaturg i eseista. Debiutował zbiorem opowiadań psychologiczno-fantastycznych "Pamiętnik z okresu dojrzewania" w 1933 roku. Utrzymana w tonie groteski powieść "Ferdydurke" (1937) zarysowała główne problemy jego twórczości: znaczenie formy oraz ról społecznych w stosunkach między ludźmi i w ich psychice. Jego inne znane utwory to: "Iwona, księżniczka Burgunda", "Ślub", "Trans-Atlantyk", "Pornografia" i "Kosmos". Kalejdoskop problemów intelektualno-artystycznych oraz informacji biograficznych przyniosły "Dziennik 1953-1956", "Dziennik 1957-1961", "Dziennik 1967-1969". Jego utwory były przekładane na języki obce oraz inscenizowane w wielu teatrach na świecie. Zmarł w 1969 roku we Francji.

(-)
PAP
18 października 2012

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia