Festiwal Interpretacje

Wielki bilans, na mały jubileusz.

Prawdziwa sztuka nie dla statystyk jest tworzona, ale skoro jest się czym pochwalić, to dlaczego tego nie zrobić?! A Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje" w Katowicach - który odbędzie w tym roku po raz piętnasty - dorobek ma imponujący, o czym warto pamiętać nie tylko z okazji tego małego jubileuszu - pisze Henryka Wach-Malicka w Polsce Dzienniku Zachodnim.

Na festiwalowej scenie zaprezentowano dotąd publiczności 105 spektakli żywego planu oraz 45 przedstawień telewizyjnych. Nazwisk utalentowanych reżyserów, aktorów, scenografów i kompozytorów - nie sposób zliczyć. Tradycją festiwalu jest zresztą zapraszanie zdobywców Lauru Konrada z poprzednich edycji, do grona jurorów kolejnych.

To w Katowicach rozpoczynały się kariery cenionych dziś reżyserów. Z artystycznego horyzontu nie zniknął żaden z nich, co potwierdza wysoki poziom konkursu, ale też dobrą rękę organizatorów w doborze jury. Oto kariery zwycięzców "Interpretacji". Mariusz Grzegorzek wybrany został w ub. roku rektorem PWSFTViT w Łodzi.

Dyrektorami znanych teatrów są: Anna Augustynowicz, Grzegorz Jarzyna, Krzysztof Warlikowski, Iwona Kempa i Jan Klata.

Wojciech Smarzowski szturmem zdobywa polską kinematografię. Świetnie radzą sobie w zawodzie: Remigiusz Brzyk, Przemysław Wojcieszek, Maja Kleczewska, Radosław Rychcik i Marcin Liber.

Kto w tym roku zdobędzie Laur Konrada? Mamy swojego faworyta (kę), ale nie będziemy ryzykować zakładu. Obejrzymy, opiszemy i zagłosujemy w plebiscycie publiczności. Festiwal trwa od 9 do 17 marca. Więcej w naszych kolejnych relacjach oraz na: festiwal-interpretacje.pl

Henryka Wach-Malicka
Dziennik Zachodni
0

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia

Faust
Tobias Kratzer
Nowy "Faust" z Opery Paryskiej 29 lis...