Festiwal Młynarskiego w Zatoce Sztuki

Konkurs Interpretacji Piosenek Wojciecha Młynarskiego

We wrześniu czeka nas nowy muzyczny festiwal. Najważniejszym wydarzeniem Festiwalu Twórczości Wojciecha Młynarskiego, który odbędzie się w dniach 21-22 września w Zatoce Sztuki w Sopocie, będzie Konkurs Interpretacji Piosenek Wojciecha Młynarskiego.

Podczas pierwszej odsłony Festiwalu odbędą się koncerty, spotkania, wystawy oraz - przede wszystkim - Konkurs Interpretacji Piosenek autorstwa Młynarskiego.

- W pierwszej edycji festiwalu ze względów regulaminowych rozpatrywaliśmy 45 zgłoszeń, kwalifikując do drugiego etapu konkursu 35 osób. W tym roku zaproszenie skierowaliśmy do wokalistów i studentów szkół artystycznych, w przyszłości nie wykluczamy również udziału amatorów - tłumaczy Jacek Bończyk, dyrektor artystyczny Festiwalu Twórczości Wojciecha Młynarskiego, a na co dzień aktor, autor tekstów piosenek, scenarzysta i reżyser spektakli muzycznych oraz wokalista.

Konkurs przeprowadzany jest etapami. Najpierw, w sierpniu, odbyła się selekcja zgłoszeń. Na 1 września zaplanowano przesłuchania, by wyłonić finalistów (prawdopodobnie dwanaście osób), którzy zaprezentują się publiczności podczas dwóch dużych koncertów w trakcie festiwalu. Podczas nich każdy z finalistów zaprezentuje po dwa utwory Młynarskiego. Oceniać ich będzie jury, w którego składzie zasiądzie m.in. sam Mistrz Wojciech Młynarski oraz jego wieloletni przyjaciel i akompaniator Jerzy Derfel. Oba koncerty poprowadzi Grażyna Torbicka. Festiwal jest autorskim pomysłem Jacka Bończyka przy poparciu Wojciecha Młynarskiego.

- O promocji twórczości Mistrza w formie festiwalu myślałem od kilku lat. W ubiegłym roku przyjechałem do Zatoki Sztuki na własne koncerty i uznałem, że to doskonałe miejsce dla tego typu wydarzenia. Projekt uzyskał wsparcie ministerstwa kultury oraz władz Sopotu, co przekonuje nas o słuszności tej decyzji. Zresztą, o festiwalu myślimy w perspektywie wieloletniej, a nie jak o jednorazowym przedsięwzięciu - dodaje dyrektor artystyczny.

W konkursie przewidziano nagrodę Grand Prix i inne wyróżnienia. Poza samym konkursem wokalnym planowane są różne inne wydarzenia promujące dorobek Młynarskiego - m.in. jego "felietony śpiewane" przeczyta Mirosław Baka, a panel dyskusyjny poprowadzi Agata Młynarska, córka głównego bohatera festiwalu. Z twórczością Młynarskiego zapoznać się też będzie można dzięki filmom dokumentalnym z archiwum Telewizji Polskiej.

Główne koncerty odbędą się w pawilonie, który postawiony zostanie na plaży w związku z odbywającym się kilka dni później Europejskim Forum Nowych Idei w Sopocie.

Bilety w Zatoce Sztuki na Koncert Finałowy konkursu 21 września kosztują 45 zł. Wstęp na uroczysty Koncert Galowy "Śpiewamy Młynarskiego" wynosi 80 zł. Za 115 zł nabyć można karnet na oba te wydarzenia. Bilety dostępne w sieci EMPiK i na stronie ticketpro są o 5 zł droższe, zaś karnet kosztuje 125 zł.

Łukasz Rudziński
www.trojmiasto.pl
21 sierpnia 2013

Książka tygodnia

Dostojewski. Portret intymny
Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Alex Christofi

Trailer tygodnia

"Odlot" - reż. Anna Au...
Anna Augustynowicz
Tytułowy Odlot nie jest jednak tylko ...