Festiwal na koniec sezonu

14. Letni Festiwal Opery Krakowskiej

Pokazem Studia Baletowego przy Operze Krakowskiej, koncertem operetkowym w wykonaniu laureatów Konkursu im. Iwony Borowickiej, lekcjami śpiewu oraz zwiedzaniem gmachu - czyli atrakcjami Nocy Teatrów zostanie zainaugurowany w piątek XIV Letni Festiwal Opery Krakowskiej.

Festiwal, który potrwa do 8 lipca przyniesie m.in.: premierę operetki "Baron cygański" Straussa, koncerty na Wawelu i w Kopalni Soli w Wieliczce, wieczór baletowy, spektakle czeskiego teatru oraz prezentacje tegorocznej inscenizacji "Carmen" Bizeta. 

- Będziemy mieli wiele festiwalowych atrakcji - mówi Bogusław Nowak, dyrektor Opery Krakowskiej. - Jedną z nich będą wieczory na Wawelu: koncerty "Arie oper świata" z udziałem Tadeusza Strugały i wybitnych polskich solistów, m.in. Joanny Woś oraz spektakl baletowy, jakiego jeszcze tu w Krakowie nie było, z tancerzami z Moskwy, Stuttgartu, Koszyc i Warszawy.

Po raz drugi na festiwal do Krakowa przyjedzie teatr Slezské Divadlo z czeskiej Opawy, który 25 czerwca zaprezentuje operę "Cyganeria" Pucciniego. Atrakcją stanie się także spektakl pokazany na Dziedzińcu, na Wawelu "Grand Pas... - wieczór baletowy" (28 czerwca), podczas którego wystawione zostaną choreografie: Uwe Scholza, Johna Cranko, Krzysztofa Pastora i Jurija Bubenicka. W spektaklu zatańczą m.in. Filip Barankiewicz i Sue Jin Kang z teatru w Stuttgarcie, Michaił Martyniuk i Sayaka Takuda z Kremlowskiego Teatru Baletu. W kaplicy św. Kingi, w kopalni Soli w Wieliczce zabrzmi natomiast "Msza koronacyjna" Mozarta (2 i 3 lipca).

Jedną z największych atrakcji tegorocznego festiwalu stanie się zapewne premiera (19 czerwca) "Barona Cygańskiego" Straussa, operetki wszech czasów. Spektakl jest długo oczekiwanym przeniesieniem na teatralną scenę widowiska plenerowego, które wystawione było dwa lata temu na hipodromie w Niepołomicach. 

- Spektakl jest kontynuacją tego w Niepołomicach. Ten sam wybór dramaturgiczny, ale różnica jest także, że gramy na scenie. Dorobiliśmy piękną efektowną scenografię, by klasyczną operetkę pokazać w nowoczesnym opakowaniu - mówi Laco Adamik, reżyser.

- Myli się ten, kto myśli, że przeniesienie spektaklu z pleneru do teatru jest prostą sprawą - tłumaczy Barbara Kędzierska, autorka kostiumów i scenografii. - Pozostawiliśmy kostiumy, a scenografię opracowaliśmy od nowa dostosowując do skali sceny - podkreśla. 

W partiach Saffi wystąpią Ewa Vesin i Dorota Laskowiecka, zaś Sandora Birinkaya Adam Sobierajski i Adam Zdunikowski. Kierownictwo muzyczne nad spektaklem objął Tomasz Tokarczyk. 

Festiwal kończy sezon Opery Krakowskiej. Jak zapowiedział dyrektor Nowak w przyszłym sezonie pokazane zostaną, m.in.: w październiku w koprodukcji z festiwalem Mezzo "Traviata", w grudniu zaś "Eugeniusz Oniegin" z Mariuszem Kwietniem w tytułowej roli, w czerwcu natomiast "Bal maskowy" w reż. Krzysztofa Nazara.

Szczegóły: www.opera.krakow.pl

(AMS)
Dziennik Polski
17 czerwca 2010

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...