Festiwal na łące – koncerty Wrońskiej, Wąsika, Kaminskiego, Nowaka, improwizacje Klubu Komediowego, showcase z Wielkopolski

Malta Festival Poznań 2020 w czasie zarazy / KROK 3

W trzecim kroku programowym Malta na chwilę opuszcza centrum miasta i zaprasza publiczność na festiwalową łąkę. Zaraz za Cytadelą, w zielonej przestrzeni Laba Land przy ul. Przełajowej 5 stanie Scena na Wilczaku, a wystąpią na niej m.in. Barbara Wrońska, Bartek Wąsik i Ralph Kaminski, Adam Nowak i Acoustic Amigos, Klub Komediowy, a także wielkopolscy artyści i artystki. W tej samej przestrzeni odbędzie się także trzecia debata Forum – o Nowym ładzie naturalnym będą dyskutować Marcin Popkiewicz, Julia Fiedorczuk, Zuzanna Warso i Michał Nogaś. Zapraszamy na poranne rozgrzewki i nocne silent disco, a w ciągu dnia do strefy relaksu, foodtrucków i do kawiarni. Do zobaczenia między 22-26 lipca na Wilczaku!

– Chcemy choć na chwilę i na mniejszą skalę, przestrzegając ogólnokrajowych obostrzeń, stworzyć w tym miejscu namiastkę maltańskiego placu Wolności, poczuć festiwalową atmosferę, spotkać się na świeżym powietrzu, porozmawiać i się zrelaksować. Będzie to przestrzeń dla wszystkich, starszych, młodszych i najmłodszych – dzieci będą mogły tu wziąć udział w codziennych, kilkugodzinnych zajęciach, rozbudzających wyobraźnię i pozwalających eksplorować to, co je najbardziej interesuje – przeczytaj tekst programowy festiwalu.

Nad Wartę, Cybinę, Bogdankę oraz na internetową debatę o wodzie i migracjach zabierze nas Generator Malta w ramach programu Woda jest tobą. W trzecim kroku spotkamy się z Poznańską Orkiestrą Improwizowaną, Poznańską Garażówką i Katarzyną Czarnotą.

ZOBACZ HARMONOGRAM

Zapraszamy na letnią Scenę na Wilczaku!

Objazdowa i krocząca Malta zaparkuje w lipcu na winogradzkiej łące – zapraszamy na pięć festiwalowych dni do Laba Landu. Między 22 a 26 lipca wystąpią: Barbara Wrońska, Bartek Wąsik i Ralph Kaminski, Adam Nowak z Acoustic Amigos, Klub Komediowy, artyści, artystki i grupy twórcze z Wielkopolski. Poza tym jak zwykle na Malcie – rozgrzewki, strefa relaksu, foodtrucki i silent disco. Wstęp wolny.

Największą część programu Sceny na Wilczaku będzie tworzyć wielkopolski showcase. Festiwal Malta, odpowiadając na apel wielkopolskich artystów i artystek o instytucjonalną pomoc w czasie pandemii, ogłosił pod koniec czerwca nabór na projekty artystyczne. W efekcie powstał program, na który składają się koncerty, spektakle teatralne i taneczne, warsztaty, słuchowiska, inicjatywy dla dzieci i całych rodzin – zarówno projekty twórców i twórczyń znanych w Poznaniu, jak i tych na początku twórczej drogi.

TEATR I TANIEC

Na festiwalowej scenie wystąpi warszawski Klub Komediowy ze spektaklem bez scenariusza, czyli improwizacjami wokół maltańskich tematów wody i urodzin. W programie showcase'u: Festiwal Słuchowisk zaprosi do zapoznania się na łące z trzema słuchowiskami ze swojego dorobku w reżyserii Patryka Lichoty, Anny Szamotuły i Marii Marcinkiewicz-Górnej. Barbara Prądzyńska i Teatr Canoa zaprezentują interaktywny spektakl Historia pewnej miłości – baśń meksykańska inspirowany niemym kinem, melodramatem, współczesnym teatrem i Meksykiem. Grupa Teatralna Wikingowie zagra spektakl Ludzie swobodni w świetle badań empirycznych mierzący się z tematyką bezdomności. Taneczną sobotę rozpocznie Aleksandra Staśkiewicz, która w częściowo improwizowanym spektaklu tanecznym Świnia! Krowa! Małpa! Wiedźma! opowie o mocy jaką daje i odbiera gniew, o furii, bezdechu, wyczerpaniu i smutku. Chwilę później Wojciech Furman wystąpi z solową etiudą taneczną Nie ma dzieci, są ludzie inspirowaną słowami Janusza Korczaka. Krystyna „Lama" Szydłowska wspólnie z poznańskimi tancerzami spróbuje uchwycić globalną relację między wodą a człowiekiem w choreograficzno-muzycznym projekcie Potrzebuję Cię jak wody.

MUZYKA

Na Wilczaku usłyszymy artystkę niebanalną i nieprzewidywalną, czyli Barbarę Wrońską. Bartek Wąsik i Ralph Kamiński podczas najbardziej kameralnego koncertu tegorocznej Malty zagrają piosenki z repertuaru Ralpha oraz covery (m.in. Billie Eilish, Quebonafide, Czesława Niemena). Z akustycznym projektem wystąpi Adam Nowak i Acoustic Amigos, czyli Jarek Treliński z Raz, Dwa, Trzy oraz Karim Martusewicz z Voo Voo. W programie wielkopolskiego przeglądu usłyszymy Chór Pogłosy z Joanną Sykulską i kakofoNIKT, którzy zaproszą na nocny, obrzędowy koncert Nocny lot do Wyraju odwołujący się do starosłowiańskich mitów. Polmuz zagra Drzewiej, czyli koncert z interpretacjami nagrań kapel ludowych z południowej Wielkopolski z początku XX wieku, a Tokłowicz with Strings przedstawi premierowy program z nowoczesnymi aranżacjami Jeremiego Przybory, Jana „Ptaszyna" Wróblewskiego, Krzysztofa Komedy, improwizacjami i autorskimi kompozycjami.

EKSPERYMENTALNE

Ala Kryształ to live act z kompozycjami wizualnymi Moniki Kuczynieckiej do animacji muzycznej Radosława Drwęckiego i Marcina Karnowskiego, trio wykorzystuje ruch, teatr cieni i muzyczną improwizację do opowiedzenia jednorazowej, wyjątkowej historii. Na terenie łąki odbędzie się wizualno-dźwiękowy performans Magdaleny Mellin, Kajetana Hajkowicza i Huberta Wińczyka Bez_tytułu / Re_kolekcja poprzedzony warsztatami i zebraniem herstorii. YoenNa zaprosi na Odmęty, czyli performatywno-teatralny koncert muzyki elektronicznej w towarzystwie aktorów, tancerzy i poetyckiej narracji.

WARSZTATY

Krystyna Lipka-Czajkowska zapyta o możliwość stworzenia portretu współczesnych kobiet i zaprosi dziewczyny oraz seniorki na warsztaty szycia rzeźb Baba – portret współczesny. Po-czucie Jagody Gruszczyńskiej będzie warsztatem improwizacji ruchowej z elementami jogi i uważności. Performans Bez_tytułu / Re_kolekcja zostanie poprzedzony warsztatami zbierania herstorii, czyli opowieści z punktu widzenia kobiet o kobietach.

DLA DZIECI

Teatr Fuzja zaprasza dzieci do Puszczy Białowieskiej podczas spektaklu inspirowanego popularną serią książek Tomasza Samojlika o żubrze Pompiku i jego żubrzej rodzinie. W świat Baśni dla dorosłych i domu całe rodziny zabierze Vampek Król – Baśnie Właśnie. Aniela Kokosza i Paulina Giwer-Kowalewska zorganizują pięciodniowe rozmowy i zajęcia ruchowe dla dzieci w wieku 7–10 lat To jest teraz! Warsztaty z obecności w naturze.

Laba Land to nowe miejsce na mapie Poznania, które zachęca do smakowania życia i delektowania się wyjątkowymi przyjemnościami w duchu slow life. Ta miejska oaza spokoju jest zlokalizowana na Wilczaku przy ul. Przełajowej 5.


Czy koronawirus zmieni naszą relację z planetą? O nowym ładzie naturalnym będą rozmawiać Julia Fiedorczuk, Marcin Popkiewicz, Zuzanna Warso

Nowy ład naturalny będzie tematem trzeciej debaty w ramach Forum. Z dziennikarzem Michałem Nogasiem będą rozmawiać: pisarka, propagatorka ekokrytyki Julia Fiedorczuk, analityk megatrendów, fizyk jądrowy, klimatolog Marcin Popkiewicz i prawniczka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka Zuzanna Warso. Zapraszamy 22 lipca o godz. 17:00 na Wilczak (ul. Przełajowa 5).

Szybka ekspansja koronawirusa nie jest nagłym kataklizmem, lecz efektem złożonego procesu, który zachodzi na planecie od kilkudziesięciu lat. Naukowcy mówią od dawna o zagrożeniu, jakie niosą z sobą przemysłowa hodowla zwierząt na mięso, a więc konsumpcja i nasze nawyki żywieniowe, wycinka lasów, rozwój przemysłu lotniczego. Czy koronawirus zmieni wreszcie nasze sposoby postrzegania, relację z planetą, uczyni kryzys klimatyczny tematem ważnym? Co decyduje o tym, co nam wolno, a czego nie wolno z przyrodą robić?


Woda w kryzysie – muzyczne pożegnanie rzek i debata z Generatorem Malta

Generator Malta w trzecim kroku kieruje publiczność nad poznańskie znikające rzeki oraz międzynarodowe wody, które coraz częściej stają się narzędziem politycznym. Zapraszamy na requiem dla rzek Poznańskiej Orkiestry Improwizowanej oraz debatę Woda – kryzysy – migracje Poznańskiej Garażówki.

Żyjemy w mieście znikających rzek – z powodu zabudowywania strumieni (Segdanki, Bogdanki, Chartyni) oraz susz spowodowanych ocieplaniem klimatu (znikające Cybina i Warta). Poznańska Orkiestra Improwizowana zaprasza na ich ostatnie pożegnanie. Kilkunastu muzyków przy użyciu m.in. saksofonu, kornetu, klarnetu, bębnów obręczowych, ukulele, kontrabasu, trąbki, modulara, metalowych odpadów i głosu odegra skomponowane specjalnie na tę okazję żałobno-komediowe requiem dla rzek oraz wykona różnorodne wodne rytuały w skromnych, toksycznych pozostałościach Warty i Cybiny. Orkiestra zachęca do wzięcia udziału w pogrzebowym kondukcie i składania okolicznościowych wieńców. Requiem dla Warty odbędzie się 22 lipca, start o godz. 19:00 pod mostem Rocha po wschodniej stronie Warty, następnie kondukt przejdzie w kierunku Cybiny na finałową część koncertu.

Zapraszamy na internetową debatę o wodzie, migracji i kryzysie. Jak opisać, powiązać i analizować zależności dotyczące eksploatacji zasobów wodnych ze zmianami klimatu, sytuacją polityczną, niezadowoleniem społecznym i tzw. kryzysem uchodźczym? Debata Woda – kryzysy – migracje, która odbędzie się 29 lipca o godz. 17:00, to pierwsze spotkanie z cyklu trzech dyskusji poświęconych relacji między tym, co związane z wodą, a zjawiskiem migracji. Cykl Woda/Migracje jest organizowany pod patronatem oddolnej grupy wspierającej i solidaryzującej się z uchodźczyniami i uchodźcami oraz osobami z doświadczeniem migracji – Poznańskiej Garażówki. Spotkania poprowadzi Katarzyna Czarnota. Kolejne debaty odbędą się 12 i 26 sierpnia. Spotkanie będzie można zobaczyć w mediach społecznościowych festiwalu Malta.

Nabór na wolontariat – zrób z nami festiwal!

Dołącz do zespołu Malty i zrób z nami festiwal – zapraszamy Cię do ekipy wolontariuszy! Szukamy osób, które chcą podzielić się z nami swoim czasem i umiejętnościami podczas 30. edycji festiwalu. Zespół komunikacji potrzebuje pomocy w lipcu, kiedy na kilka dni stanie festiwalowe miasteczko na Wilczaku, a Generator Malta szuka wsparcia koordynacyjnego do swoich wydarzeń, które odbędą się w drugiej połowie sierpnia.

Żeby zgłosić się na wolontariat, należy do 17 lipca wypełnić formularz dostępny TUTAJ. W uzasadnieniu napisz, do którego działu chcesz dołączyć.

Jak uczestniczyć w wydarzeniach?

Na wydarzenia Malta Festival Poznań obowiązuje wstęp wolny. Informujemy, że w związku z rządowymi zaleceniami od 17 lipca w plenerowych wydarzeniach może wziąć udział więcej niż 150 osób pod warunkiem zachowania dystansu społecznego. Na terenie imprezy organizatorzy zalecają zakrywanie ust i nosa, zachowanie dystansu 2 metrów odległości pomiędzy uczestnikami oraz dezynfekcję dłoni przed wejściem na wydarzenie i po wyjściu. Uczestnictwo w wydarzeniu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu (dostępny TUTAJ), którego zapisów uczestnik jest zobowiązany przestrzegać. Informujemy, że teren imprezy zostanie zorganizowany zgodnie z wytycznymi Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz Centrum Zarządzania Kryzysowego.

(-)
Materiał nadesłany
15 lipca 2020

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia