Festiwal na poduszkach

12. Wakacyjny Przegląd Przedstawień w Chorzowie

W tym roku, podczas XII Wakacyjnego Przeglądu Przedstawień w Teatrze Rozrywki zobaczymy 4 przedstawienia Moniki Strzępki i Paweł Demirskiego, wszystkie z Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu

Oderwanie od rzeczywistości nie jest tylko problemem artystów, ale też całej polskiej inteligencji. Obraz Polski widziany z Warszawy czy kilku innych dużych miast jest niepełny i zafałszowany. Większość elit nie domyśla się nawet, z kim współzamieszkuje polskie terytorium - mówią reżyserka Monika Strzępka i dramaturg Paweł Demirski. 

Monika Strzępka, reżyserka, absolwentka Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie. Debiutowała "Polaroidami" Marka Ravenhilla na Scenie Polskiej Tesinskégo Divadla w Czeskim Cieszynie (2004). Paweł Demirski - to dramatopisarz i dramaturg, absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. Od roku 2007 pracują razem. We wrocławskim Teatrze Polskim, opolskim Teatrze im. J. Kochanowskiego i jeleniogórskim Teatrze im. C. K. Norwida, ale przede wszystkim - na scenie Teatru im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu. 

I właśnie wałbrzyskie inscenizacje duetu Strzępka - Demirski chcemy Państwu zaproponować w ramach 12. edycji naszego letniego przeglądu. 

Co wiemy o teatrze w Wałbrzychu? 

Powołany do życia bodaj w roku 1964, fredrowską "Zemstą" zainaugurował swą niełatwą działalność. Przez lata całe na repertuar teatru składały się na przemian lektury szkolne, Szekspir i Witkacy. Było trochę współczesnego dramatu amerykańskiego, był i Mrożek. Zdarzały się sezony wybitne, ale były też takie, o których lepiej zapomnieć. Ot, typowa historia teatru "prowincjonalnego". Dużo zmieniło się, gdy dyrektorem artystycznym został w roku 2002 Piotr Kruszczyński. 

Kruszczyński wydźwignął teatr w Wałbrzychu, bo postawił na Klatę, Kleczewską, ale też zaczął robić teatr dla kogoś - dla publiczności. Podjął z nią rozmowę serio. Podobnie jak uczynił to kilkanaście lat temu Jacek Głomb w Legnicy. Najciekawsze realizacje teatralne odbywają się dzisiaj poza rzeczywiście skostniałą stolicą. Jakoś nie chce mi się wierzyć, że gdy duet Strzępka-Demirski wystawi w końcu jedno ze swoich dzieł (wśród których są przecież literackie perełki), w upragnionej Warszawie, to dojdzie do jakieś kulturalnej rewolucji. Prowincja to przecież jedynie stan umysłu, na co dowodem mogą być chociażby wydawane przez ogólnopolskie wydawnictwa i w dużych nakładach książki pisarzy pochodzących z Wałbrzycha, czy świetnie sobie radzący, jeden z najlepszych teatrów dramatycznych w Polsce (Mateusz Mykytyszyn, Nowe Wiadomości Wałbrzyskie).

Dziś Teatr Dramatyczny im. J. Szaniawskiego ma na afiszu szesnaście interesujących tytułów (w tym cztery autorstwa Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego) i znakomite recenzje. Nasz przegląd jest więc doskonałą okazją, by poznać współautorów sukcesu wałbrzyskiej sceny.

30 lipca 2010 godz. 17.30 - BYŁ SOBIE ANDRZEJ ANDRZEJ ANDRZEJ I ANDRZEJ 
31 lipca 2010 godz. 17.00 i 19.30 - DIAMENTY TO WĘGIEL, KTÓRY WZIĄŁ SIĘ DO ROBOTY 
1 sierpnia godz. 17.00 i 20.00 - BYŁ SOBIE POLAK POLAK POLAK I DIABEŁ
2 sierpnia godz. 20.00 - NIECH ŻYJE WOJNA!!! 

Szanowni Widzowie! 
Widownia wszystkich spektakli XII Wakacyjnego Przeglądu Przedstawień zbudowana będzie na Dużej Scenie Teatru Rozrywki ze specjalnych podestów, przykrytych poduszkami. Dla Państwa komfortu prosimy o przybycie w wygodnych, mniej zobowiązujących strojach i butach bez cienkich, wysokich obcasów. 

(-)
Materiały Teatru
2 lipca 2010

Książka tygodnia

Pokusa przebaczenia
Oficyna Literacka Noir Sur Blanc
Donna Leon

Trailer tygodnia