Festiwal Solistów Lalkarzy czas zacząć

6. Międzynarodowy Festiwal Solistów Lalkarzy

Dziś w Łodzi rozpoczął się szósty już Międzynarodowy Festiwalu Solistów Lalkarzy, organizowany przez Teatr Lalek Arlekin. Warto dodać, że jest to wydarzenie jedyne w swoim rodzaju na skalę Polski i Europy. Jak zapewniają organizatorzy na widzów czeka sześć dni wyśmienitej rozrywki, fantastycznej zabawy, a przede wszystkim niecodziennej sztuki.

Już od dziesięciu lat festiwal ten gości na deskach Teatru Lalek Arlekin w Łodzi. Zgodnie z tradycją, w tym roku również został on podzielony na dwie części. W pierwszej w szranki stanie około dwudziestu artystów z całego świata, wybranych spośród nadesłanych zgłoszeń. Będą oni walczyć o Grand Prix Festiwalu, przyznawane za najlepsze przedstawienie. Soliści lalkarze oceniani będą przez jury, pod przewodnictwem Aleksandry Gałaj. Druga część zaś obejmie kunsztowne pokazy międzynarodowych mistrzów sztuki lalkarskiej. W tym roku będziemy mieli do czynienia z pewnym novum odnośnie nagród. Swoje wyróżnienie przyzna bowiem Związek Artystów Scen Polskich. Festiwal zmienił również swoje logo, które zostało zaprojektowane przez znakomitą scenograf - Marię Balcerek.
 
Sam dyrektor Festiwalu Waldemar Wolański twierdzi, że „Międzynarodowy Festiwal Solistów Lalkarzy stał się już imprezą znaną w całym lalkarskim świecie”. Może o tym świadczyć fakt, że na łódzkiej imprezie gościć będą lalkarze z całego globu. Na scenie będzie można zobaczyć artystów między innymi z Bułgarii, Rosji, Portugalii, Włoch, Czech, Turcji, Niemiec czy Stanów Zjednoczonych.

Jak zapewniają organizatorzy, na Festiwalu nie zabraknie przedstawień zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Będzie to przegląd różnego rodzaju technik lalkarskich, środków wyrazu, konwencji oraz tematów. Na deskach teatru staną artyści wykorzystujący różnorodne techniki - od pacynek, teatru cieni, po multimedialne wizualizacje.

W tym roku Międzynarodowy Festiwal Solistów Lalkarzy rozpoczęła wielobarwna parada, która przemaszerowała ulicą Piotrkowską, od pasażu Schillera do placu Wolności. Jednak oficjalne otwarcie miało miejsce wieczorem w Teatrze Arlekin. Tuż przed inauguracją można było podziwiać nowo otwartą wystawę "Cienie lalek". Prezentuje ona prace bułgarskiej artystki Natalii Gocheve, która tworzeniem lalek i dekoracji zajmuje się zawodowo już od ponad dwudziestu lat oraz Hristiny Svetlozarovej Nedevej – specjalistki od scenografii lalkowej. Oficjalnie festiwal rozpoczął, wraz z niewielką pomocą Waldemara Wolańskiego, wiceprezydent Miasta Łodzi - Włodzimierz Tomaszewski.

Po oficjalnej inauguracji mogliśmy podziwiać mistrzowski pokaz „Roszponka” ze scenografią Christopha Bochdansky’ego, związanego z austriacką i niemiecką sceną lalkową. W programie łódzkiej imprezy artysta ten miał wystąpić z przedstawieniem „Cieszę się”. Niestety tuż przed Festiwalem uległ wypadkowi, który uniemożliwił zrealizowanie jego planów. Christoph Bochdansky, reżyser, aktor i lalkarz mówi o sobie, że jest „sprzedawcą wrażeń, ulotnych chwil, oferujący widzom rozmowę i rozrywkę”. Jego słowa znalazły odzwierciedlenie w spektaklu zaprezentowanym na inauguracji Festiwalu. „Roszponka” to przedstawienie stworzone na podstawie jednej z bajek braci Grimm. Opowiada historię złotowłosej dziewczyny uwięzionej w wieży bez drzwi i schodów, do której można dostać się wspinając się po jej pięknym warkoczu. To opowieść o miłości, samotności i oddaniu, zaprezentowana przez Bochdansky’ego z należną mu klasą i fantazją. Ten niemiecki lalkarz stawia przede wszystkim na kontakt z widzem. Swoją sztuką chce nie tylko zainteresować publiczność - sam bowiem doskonale bawi się na scenie, tańcząc czy wspinając się na krzesła.

Christoph Bochdansky swoim występem zainaugurował mistrzowskie pokazy, które będzie można zobaczyć w najbliższych dniach. Jednocześnie zaostrzył apetyt spragnionych wrażeń amatorów sztuki lalkarskiej, którzy - miejmy nadzieję - zaspokoją swój apetyt w trakcie trwania Festiwalu.

Monika Macur
Dziennik Teatralny Łódź
20 kwietnia 2009

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...