Festiwal United Solo Europe po raz pierwszy w Polsce

1. United Solo Europe

Największy na świecie festiwal monodramów Festiwal United Solo Europe odbędzie się w tym roku po raz pierwszy w Polsce. W dniach od 12 do 15 września br. na scenach Teatru Syrena w Warszawie wystąpią m.in. Anthony Nikolchev, Herbert Kaluza i Regina Agvento.

- Przywieźliśmy ze sobą sześć przedstawień. Będziemy mieli spektakle taneczne po wszelkie inne formy monodramów, które można sobie wyobrazić - powiedział na czwartkowej konferencji prasowej rzecznik prasowy festiwalu Marcin Lipiński.

United Solo Europe zainauguruje Anthony Nikolchev spektaklem "The echoes off the walls underground are louder than footsteps above me". Monodram jest oparty na tekstach m.in. Stanisława Ignacego Witkiewicza. Opowiada o trudnym życiu sprzedawcy w czasach, w których nikogo na nic nie stać. Bohater próbuje handlować nikomu niepotrzebnymi rzeczami popadając coraz bardziej w biedę.

W monodramie "Historia mojego gołębnika" na motywach opowiadania Izaaka Babla zaprezentuje się niemiecki aktor Herbert Kaluza. Wcieli się on w rolę sędziwego Żyda przywołującego historię swojego dzieciństwa.

W kolejnych przedstawieniach wystąpią Ewa Kasprzyk w sztuce pod tytułem "Patty Diphusa", Mark Gindick grający w "Wing-man", mim Bill Bowers w monodramie "It gest without saying" oraz aktorka należąca od ponad dwu dekad do Teatru Tańca Piny Bausch, Regina Advento w przedstawieniu "Dreamlines".

Festiwal United Solo Europe wzoruje się na zapoczątkowanym w 2010 roku w Nowym Jorku festiwalu United Solo. Podczas pierwszej edycji nowojorskiego festiwalu przedstawiono czterdzieści siedem monodramów. Co roku poszczególne monodramy festiwalu United Solo w Nowym Jorku są przedstawiane także na festiwalu United Solo Europe.

Założycielem i dyrektorem artystycznym nowojorskiego festiwalu jest Omar Sangare.

(-)
(PAP)
13 września 2013

Książka tygodnia

Opowieści
Wydawnictwo MG
Fiodor Dostojewski

Trailer tygodnia

(F) Paralele
Marek Zimakiewicz
„Paralele”, to inicjatywa Fundacji An...