Festiwal w Biłgoraju

"Ostatnia miłość" - reż. Adolf Szapiro - Fundacja Kresy 2000

Festiwal "Warszawa Singera" - jedno z najważniejszych wydarzeń kultury żydowskiej w Europie zawędruje do Biłgoraja. Impreza odbędzie się pod hasłem Festiwal Kultury Żydowskiej "Święto słowa".

Podczas festiwalu w Biłgoraju odbędzie się prapremiera spektaklu "Ostatnia miłość" (na podstawie opowiadania Isaaca Bashevisa Singera, w adaptacji Walerego Muchriamowa i tłumaczeniu Moniki Adamczyk-Grabowskiej) ze Shmuelem Atzmon-Wircerem, pochodzącym z miasta nad Ładą aktorem, reżyserem i założycielem izraelskiego Yiddishpiel Theatre w Tel Awiwie.

"Ostatnia miłość" to tragikomedia. Opowiada o niespodziewanej miłości starego,zamożnego człowieka - polskiego żyda, srogo doświadczonego przez los w czasach Holokaustu. Niespodziewane pojawienie się nowej sąsiadki w apartamencie za ścianą przywraca dawno utraconą wiarę w miłość. Wybuch uczuć między nimi daje szanse obojgu na nową jakość jesieni ich życia.

Światowa premiera sztuki odbyła się w 2005 r. w Izraelu ze Shmuelem Atzmon-Wircerem w roli głównej. Po blisko dziesięciu latach aktor, który jest również reżyserem wersji polskiej, wystąpi w polskiej prapremierze w towarzystwie polskich aktorów: Alicji Jachiewicz-Szmidt, Stefana Szmidta i Ewy Kozłowskiej. Spektakl został zrealizowany we współpracy z Fundacją Kresy 2000 Dom Służebny Polskiej Sztuce Słowa Muzyki i Obrazu w Nadrzeczu.

mp
Tygodnik Zamojski
11 sierpnia 2014

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia

Ballady i romanse
Gabriel Gietzky
Cóż może być bardziej romantycznego, ...