Festiwal w Darze Narodowym

14. Festiwal Żarnowiec 2018

Już za niespełna dwa tygodnie, w dniach 6 - 9 września, odbędzie się wyjątkowe wydarzenie kulturalne, które jest wspaniałą promocją polskich tradycji narodowych i wokalnych.


XIV Festiwal Żarnowiec 2018 odbywa się w miejscu szczególnym dla każdego Polaka, jakim jest Dar Narodowy (1903) dla wielkiej poetki i pisarki Marii Konopnickiej.

- Festiwal jest jedynym w swoim rodzaju wydarzeniem w Polsce i przyciąga corocznie kilka tysięcy miłośników muzyki i teatru z Polski i zagranicy - mówi Paweł Bukowski, dyrektor muzeum, który na festiwal zaprosił Joannę Modrzejewską z Łodzi, prawnuczkę Marii Konopnickeij. - Po raz pierwszy w tym roku zaprosiliśmy również operę lwowską. To we Lwowie przecież spoczywa Maria Konopnicka na Cmentarzu Łyczakowskim - dodaje. Tegoroczna edycja zapewne również przyciągnie rzesze wielbicieli kultury wyższej, tym bardziej że gwiazdą będzie wybitny artysta, muzyk, aktor Alosza Awdiejew.

Gwiazda festiwalu

Alosza Awdiejew wystąpi wraz z artystami kabaretu "Piwnica Pod Baranami" 7 września o godz. 1, z którymi związany jest od 1975 roku. Człowiek-instytucja, człowiek-orkiestra. Człowiek kultury i nauki. Jest wyjątkowym artystą estradowym i jednocześnie wybitnym naukowcem - profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Do tego para się aktorstwem filmowym, pisze popularne felietony, tłumaczy poezję.

Czar zabytkowego parku

- Ogromną atrakcją festiwalu jest to, że wszystkie spektakle i koncerty odbywają się w naturalnej scenerii zabytkowego Parku Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu. Ów park powstał na początku XIX w. początkowo o charakterze dworskim, posiada dużo walorów przyrodniczych i krajobrazowych. Najstarsze drzewa osiągają ponad 200 lat.

Festiwal i muzeum

W minionych latach na festiwalu prezentowano twórczość polskich i zagranicznych kompozytorów oraz autorów. - W tym roku jest 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, a to właśnie tutaj, w Żarnowcu, Maria Konopnicka napisała Rotę, która stała się niejako drugim hymnem Polski - mówi dyrektor Paweł Bukowski, który do współorganizowania festiwalu namówił w 2005 roku Marka Wiatra, dyrektora artystycznego festiwalu. - Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Serdecznie zapraszamy do Żarnowca - kończy dyrektor.

___

Program XIV Festiwalu Żarnowiec 2018

6 września, czwartek godz. 18.00 - sala budynku "Lamusa", wejście na zaproszenie, Marcelina Sembrich-Kochańska. "Artystka świata". Wystawa Juliusza Multarzyńskiego i wieczór autorski oraz koncert solistów Opery Krakowskiej.

7 września, piątek

godz. 17.00 - plener, "Od piosenki do arii" - koncert artystów Szkoły Wokalno-Aktorskiej w Krośnie. Bilety: 60 zł (za dwa koncerty w piątek)

godz. 19.00 - plener, Alosza Awdiejew i artyści krakowskiej "Piwnicy pod Baranami"

8 września, sobota

godz. 19.00 - plener, Giacomo Puccini, "Cyganeria" - soliści, orkiestra i chór Lwowskiego Narodowego Akademickiego Teatru Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej. Bilety: 60 zł.

9 września, niedziela godz. 17.00 - plener, "Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród" - koncert z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 110. rocznicy pierwodruku Roty Marii Konopnickiej - soliści Opery Śląskiej w Bytomiu i aktorzy Starego Teatru w Krakowie. Bilety: 60 zł (za dwa koncerty w niedzielę), godz. 19.00 - plener, "Gala operetkowa" - soliści Opery Śląskiej w Bytomiu, Opery Krakowskiej i Teatru Morawsko-Śląskiego w Ostrawie.

(-)
Super Nowości
28 sierpnia 2018

Książka tygodnia

Kto ukradł jutro?
Wydawnictwo ALBUS
Olga Ptak

Trailer tygodnia