Festiwal wędrujący i wspierający

20. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta

28 teatrów z 12 krajów wystąpi podczas rozpoczynającego się w przyszłym tygodniu Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA. W ciągu czterech dni w dwóch gdańskich dzielnicach pokazanych ma być prawie 70 spektakli.

Dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA Szymon Wróblewski podczas konferencji prasowej we wtorek w Gdańsku poinformował, że podczas jubileuszowego, 20. festiwalu wystąpi rekordowa liczba 28 teatrów. Teatry z 12 krajów w ciągu czterech dni mają pokazać rekordowe, prawie 70 spektakli. Większość grup zaprezentuje po kilka spektakli. Wróblewski podkreślił, że czasami prezentowane będą cztery przedstawienia w tym samym czasie.

Poinformował, że z okazji jubileuszu zaproszone zostały teatry, które już kiedyś wystąpiły w Gdańsku. - Program festiwalu w tym roku to takie "the best of" wszystkich dotychczasowych festiwali w Gdańsku, wracają spektakle prezentowane np. w 1998 r., które ciągle dobrze się ogląda w mieście - tłumaczył.

W tym roku spektakle będą prezentowane w kilkunastu miejscach na terenie dwóch dzielnic: na Starym Przedmieściu i na Dolnym Mieście w Gdańsku, na terenie których festiwal już się odbywał. W minionych dwóch latach festiwal był bliżej śródmieścia, na Forcie Góry Gradowej i Placu Zebrań Ludowych.

- Festiwal i teatry uliczne są magnesem, który ma przyciągnąć mieszkańców i turystów na Stare Przedmieście i na Dolne Miasto, które w ostatnich latach zostało zrewitalizowane - dodał.

Karolina Pacewicz z Gdańskiego Archipelagu Kultury "Plama" (GAK) podała, że największym spektaklem będzie "Ginkgo" teatru Antagon z Niemiec. - Ten spektakl był już pokazany na festiwalu wiele lat temu; nawiązuje do wybuchu bomby atomowej w Hiroszimie - dodała. Aktualne tematy uchodźców, narodowościowych konfliktów poruszone zostaną w spektaklu Biura Podróży "Carmen Funebre. Polski teatr "Fuzja" pokaże przedstawienie "Dywidenda" mówiące o kryzysie ekonomicznym.

Teatr "Kumulus" z Francji w swoim spektaklu o problemach ekonomiczno-ekologicznych pokaże stopniowy upadek nowoczesnego społeczeństwa. - Spektakl trwa 90 minut, nie padnie w nim żadne słowo, ale będzie mocno i ciekawie - dodała.

Podała, że wystąpi m.in. bardzo lubiany przez gdańską publiczność teatr "Continuo" z Czech ze spektaklem "Now?". - Można uznać, że jest to bardziej teatralny eksperyment niż typowy spektakl; aktorzy próbują dociec, co kształtuje współczesnego człowieka: doświadczenia, odczucia czy może środowisko, w którym się wychowuje - wyjaśniła.

Ponadto wystąpią m.in. Studio Eclipse z Belgii, Dansk Rakkerpak z Danii, Tukkers Connexion z Holandii, Teatr Snów - który na festiwalu świętować będzie swoje 30. lecie oraz Mr Pejo's Wandering Dolls z Rosji, eVenti Verticali z Włoch, Wandering Orquestra Company z Hiszpanii i Burnt Out Punks z Szwecji ze spektaklem "Syndrom sztokholmski". Mr Pejo's Wandering Dolls z Rosji w swoim przedstawieniu ma m.in. wchodzić do mieszkań na Dolnym Mieście.

Daria Szopa z Gdańskiego Archipelagu Kultury zaznaczyła, że tegoroczny program zawiera propozycje dla całych rodzin. - Strefą familijną będzie Plac Wałowy, gdzie pojawi się dużo produkcji zarówno dla dzieci, jak i dorosłych - dodała. Do najmłodszych kierowane są propozycje teatrów: Pinezka i Barnaby. - Bardzo ciekawy, dowcipny i niesamowicie zaskakujący jest spektakl Bramy Graaflanda z Holandii; na pewno fani kuchni, gotowania będą zachwyceni podczas występu - dodała.

W organizacji Festiwalu pomogło Stowarzyszenie "Opowiadacze historii" z Dolnego Miasta. Jacek Górski ze stowarzyszenia podkreślił, że mieszkańcy Dolnego Miasta bardzo cieszą się, że festiwal odbędzie się na terenie tej położonej na uboczu, ale wyjątkowej dzielnicy Gdańska. - Nasze rejony są bardzo urokliwe, malownicze, szczególnie te związane z Bastionami i z dawną fosą fortyfikacyjną - dodał.

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA jest jednym z największych i cenionych plenerowych festiwali teatralnych w Polsce i tej części Europy; odbywa się w Gdańsku od 1997 roku. Organizatorem jest "Plama" Gdański Archipelag Kultury.

Organizatorzy zapewniają, że "FETA to festiwal wędrujący po dzielnicach wymagających bodźca do zmian, wspierający i poszerzający działania rewitalizacyjne miasta o część najważniejszą - sferę społeczną".

(-)
Kurier PAP
8 lipca 2016

Książka tygodnia

Historia męskości
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Praca zbiorowa

Trailer tygodnia