Film fabularny o Witkacym w kinach

od 26 marca

Film fabularny Jacka Koprowicza "Mistyfikacja", poświęcony Stanisławowi Ignacemu Witkiewiczowi, trafi do kin 26 marca. Jego bohaterami są ludzie, którzy wierzą, że Witkacy upozorował swoje samobójstwo i żył jeszcze przez wiele lat po wojnie - aż do końca lat 60.

W obsadzie filmu znaleźli się m.in.: Jerzy Stuhr (jako Witkacy), Maciej Stuhr, Ewa Błaszczyk, Ewa Dałkowska, Andrzej Chyra, Mariusz Benoit, Karolina Gruszka, Olgierd Łukaszewicz, Wojciech Pszoniak, Ewa Kasprzyk i Krzysztof Stroiński. 

Reżyser Jacek Koprowicz zaznaczył, że "Mistyfikacji" nie należy traktować jako filmowej biografii Witkacego. - Nie zamierzałem realizować filmu biograficznego" - powiedział Koprowicz, który wyreżyserował "Mistyfikację - z akcją osadzoną w 1969 roku - na podstawie własnego scenariusza. 

Reżyser przypomniał, że okoliczności samobójstwa Witkacego są bardzo tajemnicze. Nie znaleziono zwłok artysty, a współuczestniczka zdarzenia, ukochana Witkacego Czesława Oknińska, właściwie nieboszczyka nie widziała, ponieważ straciła przytomność podczas własnej próby samobójczej, gdy usiłowała odebrać sobie życie razem z Witkacym. 

W scenariuszu "Mistyfikacji" nie ma jasnego stwierdzenia, że Stanisław Ignacy Witkiewicz upozorował swoje samobójstwo i przeżył wojnę. "W to, że Witkacy żyje wierzą niektórzy z bohaterów tego filmu, a wiara ta wynika z różnych powodów" - powiedział PAP Koprowicz.

Postaci, które są przekonane, iż Witkacy pod koniec lat 60. wciąż przebywa wśród żywych to w filmie Czesława Oknińska oraz młody funkcjonariusz SB Jakub Łazowski. 

Akcja "Mistyfikacji" rozgrywa się rok po wydarzeniach Marca\'68. Łazowski (w jego roli Maciej Stuhr), były student filologii, wydalony z uczelni za udział w manifestacjach studenckich, zostaje zwerbowany do współpracy z SB. Na studiach Łazowski pisał pracę magisterską o kobietach w życiu Witkacego. Jako esbek, usiłuje wykorzystać wiedzę o artyście w swoich śledczych działaniach. Dla SB schwytanie Witkacego - w ocenie służb: wroga komunistycznego ustroju - byłoby wielkim sukcesem.

"Mistyfikacja" "nie jest filmem oWitkacym", lecz o tęsknocie za Witkacym, o odczuwanej przez innych "potrzebie istnienia Witkacego". - Z obu stron - ze strony Czesławy i Łazowskiego - jest silna wiara w to, że Witkacy nadal istnieje. Czesława, ogarnięta szaleństwem uczuć do ukochanego, robi wszystko, by Witkacego utrzymywać przy życiu, ponieważ ona nie może bez niego żyć. Łazowski ma inne powody, by wierzyć, że Witkacy wciąż żyje - mówi Koprowicz.

Pytany o role Ewy Błaszczyk, Jerzego Stuhra i Macieja Stuhra, Koprowicz ocenił: - Jestem zachwycony współpracą z tymi aktorami. Ewa Błaszczyk to wspaniała artystka, która jest obecnie w znakomitej aktorskiej formie. Gra Jerzego Stuhra i Macieja Stuhra, ojca i syna, była na planie tego filmu niczym aktorski pojedynek, w którym uczestniczyli artyści reprezentujący dwie zupełnie inne szkoły aktorskie. 

"Mistyfikacja" łączy w sobie cechy różnych gatunków filmowych: kryminału, filmu obyczajowego, psychologicznego. Autorem zdjęć - kręconych w Krakowie, Zakopanem i Warszawie - jest Arkadiusz Tomiak. Muzykę do filmu skomponował Włodek Pawlik, mający już w dorobku nagrodzoną w Gdyni muzykę do "Rewersu" Borysa Lankosza. Charakteryzacją aktorów zajmował się Tomasz Matraszek, wykonując ją m.in. na podstawie projektów autorstwa Waldemara Pokromskiego, charakteryzatora o światowej renomie.

(-)
PAP
13 marca 2010

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia