Film o Emilu Wesołowskim

uroczysta premiera w Warszawie

Premiera i jednocześnie pierwszy pokaz kinowy filmu dokumentalnego o znakomitym tancerzu, choreografie, dyrektorze baletu i reżyserze już w najbliższy poniedziałek, 25 marca, w warszawskiej Kinotece. Później film obejrzeć będzie można w TVP Kultura.

_ZUPA NA PUENTACH_ to filmowy portret artysty należącego do najciekawszych i najbardziej różnorodnych twórców współczesnego baletu i teatru tańca. Obchodzący 45-lecie działalności scenicznej Wesołowski stworzył nie tylko własne interpretacje dzieł klasyki XX wieku, ale wypracował też osobisty styl choreografii baletowej.

Film zrealizowali dla TVP Kultura Tomasz Drozdowicz i Maria Nockowska.

Zanim dokument wyemituje telewizja, czeka nas jego kinowy pokaz. Uroczysta premiera filmu odbędzie się w NAJBLIŻSZY PONIEDZIAŁEK, 25 MARCA W KINOTECE W WARSZAWIE w obecności znakomitych gości: twórców polskiego baletu i teatru, reżyserów, tancerzy, osób występujących w filmie, współpracowników i przyjaciół, a przede wszystkim samego bohatera tego wydarzenia - Emila Wesołowskiego.

Twórcy filmu _ZUPA NA PUENTACH_ towarzyszą artyście podczas prób, odwiedzają z nim bliskie mu miejsca, przyglądają się jak pracuje i uczy. Jednak podstawowym spoiwem narracji, jego osią, będzie obserwacja dość wyjątkowego wydarzenia: współczesnej, dokonanej jedynie na potrzeby filmu, rekonstrukcji jednego z najwybitniejszych autorskich dokonań Wesołowskiego - spektaklu _Powracające fale_.

Równolegle film, wykorzystując dostępne archiwalia, pokazuje drogę artystyczną tancerza, jego młodość, początki kariery, pierwsze spektakle, występy gościnne, pierwsze własne realizacje i najsłynniejsze kreacje choreograficzne.
O Wesołowskim opowiadają ludzie, z którymi współpracował i współpracuje: tancerze, reżyserzy, aktorzy a także przyjaciele. I oczywiście żona artysty, Anna Staszak - solistka baletu Drzewieckiego i warszawskiego Teatru Wielkiego, która jako jedyna potrafi rozszyfrować niezwykły tytuł tej opowieści o niepospolitym artyście i wspaniałym człowieku.

(-)
Materiał Organizatora
22 marca 2013
Portrety
Emil Wesołowski

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...