Film z Polą Negri i koncert w GTS

Pola Negri w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim

W maju Teatr Szekspirowski zaprasza na pokaz arcydzieła kina niemego - film „Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów" w reżyserii Eugena Illés'a z Polą Negri w roli głównej. Seansowi będzie towarzyszył koncert zespołu Czerwie.

Na 2017 rok przypadają dwie rocznice związane z Polą Negri - 120 lat od jej narodzin oraz 30 lat od śmierci wybitnej aktorki - jedynej Polki, która zyskała status niekwestionowanej gwiazdy Hollywood.

By uczcić tę wybitną artystkę, Teatr Szekspirowski organizuje w maju pokaz filmu „Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów", arcydzieła kina niemego z 1918 roku z Polą Negri w roli głównej. Film opowiada o młodej pracownicy fabryki papierosów, Mani Walkowskiej, która zostaje wybrana jako modelka do reklamowania nowej marki papierosów. U wykonującego promocyjny plakat malarza bohaterka poznaje kompozytora Hansa van den Hofa. Robotnica i muzyk zakochują się w sobie. Uroda modelki z plakatu reklamowego fascynuje bogatego i wpływowego mecenasa sztuki Morellego. Zaprasza on Manię na bal, na którym stara się o jej względy. Bohaterka opiera się jego staraniom, gdyż kocha van den Hofa...

Pola Negri, a właściwie Apolonia Chałupiec, polska aktorka teatralna i filmowa, międzynarodowa gwiazda kina niemego, urodziła się w 1897r. w Lipnie na ziemi dobrzyńskiej. Karierę aktorską rozpoczęła w Polsce, następnie kontynuowała ją w Berlinie (gdzie występowała m.in. u Maxa Reinhardta), a od 1923 roku w Hollywood. Debiutowała w filmie „Niewolnica zmysłów" w 1914. Wystąpiła także w innych polskich filmach: „Żona", „Studenci", „Bestia" (znany tez jako „Kochanka apasza"), w cyklu „Tajemnice Warszawy". W tym czasie na cześć swojej ulubionej włoskiej poetki, Ady Negri, przyjęła pseudonim artystyczny Pola Negri. Była największą gwiazdą kina niemego i symbolem seksu tamtych czasów, do czego przyczyniły się jej fenomenalne role – ale również głośne romanse z Charlie Chaplinem i Rudolphem Valentino.

Projekcję filmu pt. „Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów" dopełni muzyka grana na żywo przez zespół Czerwie. To niezależna polska formacja, której styl, to pogranicze folku i etno, inspirowany teatrem absurdu i filmem. Muzycy są twórcami i wykonawcami muzyki do wielu projektów teatralno – filmowo – plastycznych. Od kilku lat tworzą głównie muzykę do arcydzieł kina niemego. Stworzyli i wykonywali również muzykę do wielu spektakli teatralnych, w tym do „Albośmy to jacy, tacy" w reżyserii Piotra Cieplaka, na podstawie „Wesela" St. Wyspiańskiego (Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera, Warszawa, 2007).

W swojej dyskografii muzycy mają 5 autorskich albumów. W roku 2004 wydali album pt. „Padlina" z gościnnym udziałem Macieja Maleńczuka i Andrzeja Przybielskiego. W roku 2008 stworzyli projekt „Otwarta Sztuka Dla Ludu", który niejednokrotnie gościł na antenach polskich i europejskich stacji radiowych. W 2013 roku grupa wydała album „Czerwie Nosferatu Live" będący muzycznym zapisem trasy koncertowej pod tym samym tytułem. W marcu 2016 roku Czerwie wystąpili na prestiżowym europejskim festiwalu Kina Niemego Hippodrome 2016 w Szkocji.

W skład grupy wchodzi obecnie 4 muzyków – Wojtek Zaborowski, Maciek Kudłacik, Paweł Zawarus, Piotrek Bogunia – a ich instrumentarium, to: perkusja, ksylofon, instrumenty perkusyjne, instrumenty etniczne, bas, gitara, mandolina, akordeon i syntezatory.
Więcej informacji o zespole Czerwie: www.czerwie.com.pl i www.facebook.com/czerwie

___

21 maja 2017, godz. 19:00
Bilety: 25 zł / 35 zł – parter, 20 zł / 30 zł - galerie na wprost sceny, 20 zł – galerie boczne
Sprzedaż rozpocznie się 31 marca 2017 (piątek) o godz. 14:00.
Bilety dostępne w kasie GTS, ul. W. Bogusławskiego, w godz. 14:00 – 19:00 oraz online: http://teatrszekspirowski.pl/kup-bilet/

Magdalena Hajdysz
Gdański Teatr Szekspirowski
30 marca 2017
Portrety
Pola Negri

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...