Filmy z najważniejszych światowych festiwali

8. Transatlantyk Festival, 13-20 lipca, Łódź

Już za niespełna trzy miesiące widzowie po raz kolejny będą mogli jako pierwsi w Polsce obejrzeć filmy z najważniejszych światowych festiwali, uczestniczyć w retrospektywach wybitnych twórców, kolacjach w ramach Kina Kulinarnego, zagłębić się w rzeczywistości cinematic VR lub w intymnej atmosferze Kina Łóżkowego nadrobić filmowe zaległości.
„Niepodległość dziś / Independence now" to temat przewodni tegorocznej edycji Transatlantyk Festival.

Transatlantyk Festival to artystyczna platforma, która poprzez muzykę i film buduje silniejsze związki między społeczeństwem, sztuką i środowiskiem, inspiruje dyskusje na aktualne tematy społeczne.

Festiwal co roku porusza ważne i aktualne tematy. Tegoroczna edycja zostanie poświęcona współczesnemu postrzeganiu niepodległości. Postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czym jest niezależność, wolność artystyczna, ale też bunt. Są to szczególnie ważne zagadnienia w kontekście kultury - źródeł twórczości wielu wybitnych twórców można przecież doszukiwać się właśnie w poczuciu niezależności.

Pomysłodawcą i Dyrektorem festiwalu jest jest kompozytor, laureat Oscara® Jan A.P. Kaczmarek, a Dyrektor Programową - Joanna Łapińska.

NOWE KINO
Podczas tegorocznej edycji po raz drugi zostanie wręczona wyjątkowa nagroda: Transatlantyk Distribution Award. Powalczą o nią filmy premierowo prezentowane na Transatlantyku w sekcji Nowe Kino.
Nagroda w wysokości 40 000 zł zostanie przeznaczona na wsparcie dystrybucji zwycięskiego tytułu w polskich kinach. O tym, który film wygra, decyduje festiwalowa publiczność.
Jedną z ciekawszych premier tegorocznej edycji festiwalu będzie z pewnością film „Sicario 2:
Soldato". To druga odsłona filmu „Sicario", który odniósł niebywały sukces na świecie. Tym razem za kamerą stanął Stefano Sollima, który ma na koncie między innymi serial „Gomorra". W rolach głównych ponownie zobaczymy Benicia del Toro oraz Josha Brolina. Kolejną premierą festiwalu będzie jeden z najciekawszych dokumentów tegorocznego Berlinale - „Theater of War" (reż. Lola Arias). Ten szeroko komentowany film jest niezwykłym eksperymentem artystycznym. Z zupełnie innej perspektywy - weteranów - opowiada historię wojny o Falklandy. Na Transatlantyk Festival polscy widzowie będą też mogli jako pierwsi obejrzeć film z konkursu głównego Berlinale - „3 Days in Quiberon" (reż. Emily Atef). Ten dramat pokazujący Romy Schneider udzielającą ostatniego wywiadu zapada w pamięć fenomenalną rolą Marie Bäumer i niewątpliwe spodoba się fanom reżyserki, twórczyni takich filmów jak „Obcy we mnie" czy „Droga Molly". Andrzej Barański, jego najbliżsi współpracownicy oraz aktorzy, którzy wystąpili w filmach reżysera, będą gośćmi festiwalu.

ZBLIŻENIA: LUCIAN PINTILIE
Kolejną tegoroczną retrospektywą będzie przegląd filmów wybitnego rumuńskiego reżysera - Luciana Pintilie. Jest on, nie bez powodu, nazywany „ojcem chrzestnym rumuńskiej nowej fali" - powoływali się na niego najważniejsi twórcy tego nurtu, Cristi Puiu stwierdził wręcz, że bez Luciana Pintilie nowa fala nigdy by nie istniała. Lucian Pintilie używał kina jako medium, by potępić to, co określał jako „apatię letargu społeczeństwa rumuńskiego", a także krytykować zarówno komunizm, jak i postkomunizm, eksplorując metafizyczne zło i historyczne winy. Filmy Pintilie stały się klasyką kina rumuńskiego.
W ramach przeglądu widzowie festiwalu poznają najważniejsze dzieła reżysera. Pokażemy, m.in. głośną „Rekonstrukcję" z 1968 roku. Ten współczesny moralitet przedstawiający losy dwóch łobuzów zmuszonych przez prokuratora do odgrywania swoich pijackich wybryków został wycofany z kin wkrótce po premierze i objęty zakazem wyświetlania. Nie zabraknie też owacyjnie przyjętego na festiwalu w Cannes filmu „Dąb" z 1992 roku, ze sceną finałowa, która na zawsze zapisała się w historii kina.

KINO KULINARNE
Kolejna edycja festiwalu nie mogłaby się odbyć bez Kina Kulinarnego. Jest to unikatowy projekt, powstający we współpracy z festiwalem Berlinale. Jak co roku, zapraszamy widzów na pięć wyjątkowych wieczorów obejmujących pokaz filmu oraz inspirowaną nim wyjątkową kolację. W programie tegorocznego Kina Kulinarnego zostanie pokazany m.in. głośny obraz Anga Lee - „Jedz i pij, mężczyzno i kobieto". Film ten z empatią i dozą humoru prezentuje rodzinne rozmowy i sprzeczki nad parującym jedzeniem prosto z Tajwanu. Kolejna propozycja, prosto z tegorocznego berlińskiego festiwalu, to film „Our Blood is Wine" Emily Railsback - historia o poszukiwaniu doskonałego wina, w której Jeremy Quinn - sommelier z zawodu i pasji, wybiera się aż do Gruzji, gdzie poznaje smak wina przeznaczonego tylko dla nielicznych. Wszystkie kolacje będą przygotowane przez znakomitych szefów kuchni, w poprzednich latach był to między innymi Wojciech Modest Amaro, Robert Skubisz i Mariusz Pieterwas.

KINO ŁÓŻKOWE
Jak co roku, zaprosimy również widzów festiwalu Transatlantyk do Kina Łóżkowego. To jedno z najbardziej niezwykłych spotkań widzów z filmami, odbywających się w ramach festiwalu. W intymnej atmosferze specjalnie skonstruowanego łóżka będzie można nadrobić filmowe zaległości ostatnich miesięcy. To szczególne wydarzenia zostało docenione między innymi przez popularny amerykański serwis lifestyle'owy BuzzFeed. Uznał on Kino Łóżkowe za jedno z 10. najwspanialszych kin plenerowych na świecie.

KINO PLENEROWE
Program tej części festiwalu przygotowywany jest we współpracy z CZASOPRZESTRZENIE VR
Czasoprzestrzenie VR to cykl znany już festiwalowej publiczności, jednak w tym roku po raz pierwszy będzie miał charakter konkursu. Zaprezentujemy widzom kilkadziesiąt dokumentów, animacji oraz filmów fabularnych ułożonych w czterdziestominutowe bloki tematyczne i wyselekcjonowanych spośród najlepszych doświadczeń cinematic VR z całego świata. Czasoprzestrzenie VR na Transatlantyku są jednym z największych wydarzeń filmu wirtualnej rzeczywistości w Europie.
Pięciodniowy pokaz tak szerokiego i różnorodnego repertuaru jest wciąż przedsięwzięciem pionierskim w tej części świata.

INNE SEKCJE
Tradycyjnie już w ramach sekcji SEZON widzowie Transatlantyku będą mieli okazję nadrobić zaległości i obejrzeć kilkanaście najważniejszych premier, które pojawiły się w polskich kinach od poprzedniej edycji festiwalu.

FILMOWY KLAN URWISÓW
to sekcja przygotowana specjalnie dla naszych najmłodszych widzów.
Od pierwszej edycji Transatlantyk Festival, szczególnie dbamy o dobór wartościowych filmów prezentowanych w tej sekcji, z myślą o kształtowaniu młodego pokolenia kinomanów i realizując nasze festiwalowe motto "Aby inspirować, edukować i łączyć".

NOCNE KINO
to z kolei najbardziej niepokorna i szalona sekcja Transatlantyku i przekrój kina
gatunkowego. Pokażemy w niej horrory, thrillery, kino sensacyjne i science-fiction, które niejednokrotnie zaskoczą widzów nieoczywistą stylistyką.

LODOŁAMACZ
Lodołamacz to wydarzenie skierowane do polskiej branży filmowej. Tematem tegorocznej edycji będzie finansowanie filmów. Podczas dwudniowych warsztatów uczestnicy, razem z zaproszonymi ekspertami, rozmawiać będą między innymi o możliwościach pozyskiwania środków publicznych i prywatnych na filmy w Polsce, współpracy przy koprodukcjach międzynarodowych oraz możliwościach zwrotu z inwestycji w produkcję filmową. Współorganizatorem wydarzenia jest Creative Europe Desk Polska. Partnerem warsztatów jest Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych.

WOLONTARIAT
Jak co roku, festiwal nie może obyć się bez pomocy wolontariuszy. Oferujemy im możliwość zdobycia doświadczenia we współorganizowaniu międzynarodowego festiwalu, nawiązania nowych znajomości oraz poszerzenia swoich umiejętności organizacyjnych i nie tylko. Nabór rusza 16 kwietnia i potrwa do 27 maja. Aby zostać wolontariuszem należy wypełnić kwestionariusz dostępny na stronie www.transatlantyk.org.

AKREDYTACJE I BILETY
W tym roku sprzedaż akredytacji na festiwal rusza 16 kwietnia. Akredytacja uprawnia do wejścia na wszystkie wydarzenia w ramach festiwalu, z wyłączeniem pokazów Kina Kulinarnego i Kina Łóżkowego. Akredytacje festiwalowe dla widzów kosztować będą 90 zł, studentom i uczniom oferujemy akredytacje ze zniżką, w cenie 60 zł. Liczba akredytacji jest ograniczona. Można je zamawiać przez stronę transatlantyk.org. Dostępne będą również akredytacje branżowe i prasowe.

Cena biletu na pojedynczy seans filmowy festiwalu wynosić będzie 7 zł. Sprzedaż rozpocznie się 3 lipca.

(-)
Materiał organizatora
11 lipca 2018

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia