Finał

"Lato w teatrze" 2018 - w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora „Ateneum"

Śląski Teatr Lalki i Aktora "Ateneum" od 9 lipca prowadzi dwutygodniowe warsztaty dla dzieci w ramach programu "Lato w teatrze". W kreatywnych grach i zabawach uczestniczy 40 dzieci w wieku 8-10 lat, które pod opieką artystów, animatorów kultury i pedagogów poznają tajniki warsztatu aktorskiego, muzycznego, plastycznego i medialnego.

Uczestnicy pracują po 6 godzin dziennie w czterech grupach tematycznych: aktorskiej, aktorsko-plastycznej, aktorsko-muzycznej i aktorsko-medialnej. W programie każdej grup znalazły się zadania aktorskie, gry i zabawy teatralne, warsztaty twórcze, ćwiczenia rozwijające wyobraźnię i umiejętność pracy w grupie. Celem projektu jest m. in. rozwój kompetencji społecznych dzieci oraz rozbudzanie zainteresowania sztuką teatru.

22 lipca uczestnicy podsumują artystyczne poszukiwania i zaprezentują spektakl pt. „Archipelag".

Jego głównymi twórcami są dzieci – to one weszły w rolę aktora, muzyka, reżysera i scenografa, a doświadczeni artyści i pedagodzy wspierali je w całym procesie powstawania spektaklu. Punktem wyjścia do pracy nad widowiskiem były kreatywne gry i zabawy, podczas których dzieci wymyślały własne fikcyjne wyspy oraz improwizowały spotkania z ich mieszkańcami. Spektakl, opowiadający o podróży po niezwykłych wyspach, zostanie zaprezentowany 22.07.2018 o godz. 11.00 w Pałacu Młodzieży w Katowicach (ul. Mikołowska 26). Wstęp wolny.

Lato w Teatrze to program koordynowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Program składa się z konkursu grantowego na realizację dwutygodniowych warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży, szkoleń z zakresu pedagogiki teatru oraz artystyczno-edukacyjnych projektów objazdowych w namiocie cyrkowym. W aktualnej 11. edycji programu dofinansowanie otrzymało 40 ośrodków z całej Polski – 17 organizacji pozarządowych i 23 samorządowe instytucje kultury. Instytucje, które w poprzednich latach co najmniej trzykrotnie organizowały Lato w teatrze, mają za zadanie zrealizować projekt wspólnie z organizacją partnerską, która dotychczas nie brała udziału w programie. Ten moduł został nazwany Lato w teatrze +, a dofinansowanie przyznano 5 ośrodkom. W tym roku udział w Lecie w teatrze weźmie ponad 1200 uczestników. Autorskie warsztaty przygotowywane przez pedagogów i artystów są dla dzieci i młodzieży szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie i zabawę teatrem.

Więcej o programie na:
www.latowteatrze.pl www.facebook.com/programLatowteatrze
Więcej na temat programu na:
www.latowteatrze.pl oraz Facebook.com/programLatowteatrze
Więcej informacji o projekcie: https://ateneumteatr.pl/lato-w-teatrze/,
Fan page projektu: https://www.facebook.com/Lato-w-teatrze-Ateneum-Katowice-1990748297909944/,

Anna Nowak
Materiał Teatru
16 lipca 2018
Wątki
Lato 2018

Książka tygodnia

Tamara Łempicka. Sztuka i skandal
Wydawnictwo Marginesy
Laura Claridge

Trailer tygodnia

Artyści w spocie przec...
Andrzej Seweryn, Magdalena Boczarska,...