Finał kina letniego

„Hair" Miloša Formana oraz „Upiór w operze" wyreżyserowany przez Schumachera

Przed nami ostatnie przeboje wakacyjnej sceny filmowej. W piątek (23 sierpnia) na wielkim ekranie rozpiętym w Amfiteatrze Opery i Filharmonii Podlaskiej obejrzeć będzie można „Hair" Miloša Formana, kultową opowieść o szalonych latach 60-tych, latach wolności, miłości i pokoju.

A w sobotę  (24 sierpnia),  trzy miesiące od premiery w OiFP musicalu „Upiór w operze" (reż. Wojciech Kępczyński, oryginalna produkcja Teatru Muzycznego ROMA) zapraszamy na ekranizację tego hitu wyreżyserowaną przez Joela Schumachera.

Musical Miloša Formana  precyzyjnie odtwarza obraz barwnej, hippisowskiej kontrkultury.  Na trwałe zapisał  się w kulturze  jako obraz  sprzeciwu wobec wojny w Wietnamie i wobec władzy.  Kolorowa scenografia  i świetna choreografia  to kolejne atuty filmu. Do tego  piosenki, które ciągle goszczą na listach przebojów.    "Hair" to film kultowy nie tylko dla  pokolenia dorastającego w latach 70. Dzieło Formana otrzymało w 1980 roku dwie nominacje do Złotych Globów w kategoriach: najlepszy musical, najlepsza rola męska.

„Upiór w operze" wyreżyserowany przez Schumachera to ekranizacja słynnego musicalu  Andrew Lloyda Webbera, którego akcja toczy się w Paryżu u schyłku XIX wieku. Na sukces filmu złożyła się świetna gra aktorska, muzyka przepełniona emocjami i zapierające dech w piersiach, monumentalne dekoracje. Fabuła filmu przedstawia historię człowieka o zniekształconej twarzy, nazywanego Upiorem, który zamieszkuje piwnice Opery Paryskiej. Pewnego dnia słyszy dochodzący z gmachu Opery Garniér piękny śpiew. Okazuje się, że głos należy do śpiewaczki - Christine Daae. Zakochany Upiór postanawia porwać ukochaną i wyznać jej  miłość. To film, którego  nie można przegapić. Przepiękne kostiumy, wnętrza, muzyka i śpiew przeniosą widzów w niezwykły, magiczny XIX wiek. Film otrzymał w 2005 roku trzy nominacje do Oscara w kategoriach: najlepsza piosenka, najlepsza scenografia, najlepsze zdjęcia. Podczas realizacji w 2004 roku najwięcej czasu zajęły castingi. O rolę Upiora zabiegali m.in. John Travolta i Antonio Banderas. Zagrał go w końcu Gerard Butler.

Uwaga Konkurs!

Opera i Filharmonia Podlaska ma do rozdania bilety, uprawniające do 50% rabatu na pokaz filmu  „Hair". Co zrobić by je otrzymać?

Wystarczy w dniu seansu  „Hair" (piątek, 23 sierpnia) przyjść na pokaz filmu w peruce.

Serdecznie zapraszamy!

Projekcje  filmów   poprzedzi wstęp dziennikarza, felietonisty, filmowca i artysty Wojciecha Koronkiewicza.

Poczatek Projekcji o 21:30

Miejsce: Amfiteatr OiFP-ECS (wejście od ul. Kalinowskiego)

Bilety (dostępne w kasie OiFP-ECS oraz w Amfiteatrze OiFP-ECS na godzinę przed seansem)

Cena - 12 zł

W trakcie trwania pokazów czynna jest operowa kawiarnia letnia CAFÉ CINEMA

(-)
Materiał Opery
23 sierpnia 2013

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia