Finał konkursu "Polowanie na motyle"

Teatr Soho

Baśń Andersena, opowieść o miłosnej kolizji światów Coetzee i makabryczna nowela Edgara Allana Poe na jeden dzień wejdą do repertuaru Teatru Soho. 27 lipca finaliści konkursu „Polowanie na motyle” zaprezentują własne odczytanie dzieł prozy światowej.

Trwają przygotowania do finału konkursu dramaturgiczno-reżyserskiego „Polowanie na motyle". 1 lipca w Teatrze Soho (scena Teatru Ochoty i Studia Teatralnego Koło) rozpoczął się etap warsztatowy. Troje młodych twórców wraz z aktorami warszawskich teatrów przystąpi do tygodniowej pracy studyjnej nad reżyserską interpretacją fragmentu adaptacji prozy światowej.

„Dostaliśmy wiele propozycji, wybraliśmy z nich trzy, które najlepiej wpisują się zarówno w pomysł konkursu, jak i w misję naszego teatru. Jesteśmy pewni, że artyści, których upolowaliśmy, przekonają nas do swojej wizji scenicznej utworów niekoniecznie oczywistych w teatrze (albo w dorosłym teatrze, jak to ma miejsce w przypadku jednej z adaptacji), a być może zaskoczą nas i widzów, których zaprosimy na pokazy w ostatni weekend lipca" – tłumaczy Joanna Nawrocka, dyrektorka Teatru Ochoty.Uczestnicy konkursu wybrali do pracy bardzo zróżnicowaną literaturę.

Anika Idczak (studentka wydziału reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie) wraz z Bartłomiejem Bobrowskim, Sebastianem Cybulskim i Karoliną Michalik zinterpretuje fragment swojej adaptacji „Zagłady domu Usherów" Edgara Allana Poe. KAleksander Zalewski (student reżyserii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach) z Joanną Grygą, Anną Gajewską, Jarosławem Sacharskim i Jacekiem Belerem zrealizuje fragment „Królowej śniegu" Christiana Andersena. Z przyczyn niezależnych od organizatora z eliminacji konkursowych wycofała się trzecia finalistka Katarzyna Maja Łęcka. Jej pracę, już poza konkursem, dokończy i zaprezentuje Agata Dyczko. Młoda reżyserska przedstawi wycinek „Zapisków ze złego roku" autorstwa Johna Maxwella Coetzee wg adaptacji Katarzyny Mai Łęckiej. W pokazie zagrają Grzegorz Gierak, Mateusz Rusin i Olga Omeljaniec.

Autor najlepszego pokazu zdobędzie możliwość przygotowania czytania performatywnego w ramach lubelskich Konfrontacji Teatralnych oraz premierę w Teatrze Soho w sezonie 2015/2016. Pokazy finałowe otwarte dla publiczności odbędą się 27 lipca o godzinie 19.00 w Teatrze Soho na Mińskiej 25.

(-)
Materiał Teatru
18 lipca 2014

Książka tygodnia

Jak przejąć kontrolę nad światem nie wychodząc z domu
Wydawnictwo Literackie
Dorota Masłowska

Trailer tygodnia