Finał Monosytuacji

"Moskwa- Pietuszki" w Sali Teatru Laboratorium

W najbliższy weekend w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu zakończy się cykl małych form teatralnych „Monosytuacje”. Będzie to finał w wielkim stylu, ponieważ w piątek i sobotę (15 i 16 marca) w Sali Teatru Laboratorium odbędzie się prezentacja legendarnej „Moskwy–Pietuszki” w wykonaniu Jacka Zawadzkiego.

Spektakl „Moskwa–Pietuszki" w reżyserii Zygmunta Duczyńskiego to legendarny monodram Teatru Kana, którego premiera odbyła się w 1989 roku. Jest to teatralna wizja poematu Wieniedikta Jerofiejewa pod tym samym tytułem uznawanego za jedno z najważniejszych dzieł literatury rosyjskiej przełomu lat 60. i 70. XX wieku. Jacek Zawadzki wciela się w postać Wieniczki – przegranego alkoholika, który utraciwszy pracę w Moskwie wraca do swoich rodzinnych Pietuszek. Monodram rozgrywa się w ascetycznej scenerii wagonu pociągu. Spektakl jest nie tylko portretem skłóconego z życiem nieudacznika, stanowi przede wszystkim alegorię życia jako podroży przez czyściec do raju. Jacek Zawadzki przejmująco oddaje atmosferę poematu Jerofiejewa, zmuszając publiczność do głębokich i często niełatwych refleksji na temat stanu ludzkiej duszy.
„Moskwa–Pietuszki" prezentowana była na wszystkich najważniejszych festiwalach w Polsce, a także wielokrotnie w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Holandii, Rosji i Niemczech, wszędzie budząc uznanie publiczności i zdobywając entuzjastyczne recenzje krytyki. Szczególnie refleksyjny wymiar będzie miała pierwsza prezentacja monodramu we Wrocławiu w piątek 15 marca, gdyż w ten dzień przypada 7. rocznica śmierci Zygmunta Duczyńskiego. Spektaklowi towarzyszyć będzie spotkanie z udziałem Dariusza Mikuły z Teatru Kana, Jacka Zawadzkiego i dyrektora Instytutu Grotowskiego Jarosława Freta.

Jacek Zawadzki jest absolwentem Studium Aktorskiego przy Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, jednak przez większość swojej kariery zawodowej związany był ze sceną szczecińską – z Teatrem Współczesnym, Teatrem Polskim i Teatrem Kana, z którym współpracuje do dziś. Swoim wykonaniem monodramu „Moskwa–Pietuszki" w reżyserii Zygmunta Duczyńskiego zwrócił na siebie uwagę międzynarodowego środowiska teatralnego. Podobny sukces odniósł jako Wienia w spektaklu „Noc" również w reżyserii Duczyńskiego, za który Teatr Kana otrzymał nagrody Frige First i Critics Award na festiwalu Fringe w Edynburgu w 1994 roku.

Zygmunt Duczyński był jednym z najważniejszych polskich reżyserów teatru alternatywnego i niezwykle aktywnym propagatorem sztuki teatralnej. Przez wiele lat pełnił funkcję dyrektora szczecińskiego Teatru Kana i autorskiego Ośrodka Teatralnego. Współtworzył Festiwal Artystów Ulicy (obecnie „Spoiwa Kultury"), Międzynarodowe Spotkania Teatralne Okno oraz Ogólnopolski Festiwal Teatrów Małych Form Kontrapunkt. Współpracował z wieloma alternatywnymi grupami, np. Teatrem Ósmego Dnia, Teatrem Provisorium. Jako terapeuta pracował z młodzieżą uzależnioną od narkotyków.

Prezentacje spektaklu „Moskwa–Pietuszki" odbędą się w piątek i sobotę (15 i 16 marca) o godzinie 19.00 w Sali Teatru Laboratorium (Rynek-Ratusz 27). Bilety w cenie 10 zł są do nabycia za pośrednictwem sieci Biletin oraz w miarę dostępności godzinę przed spektaklem. Miejsca można rezerwować mailowo (sekretariat@grotowski-institute.art.pl). Po piątkowym pokazie o godzinie 20.30 odbędzie spotkanie poświęcone osobie Zygmunta Duczyńskiego z udziałem Dariusza Mikuły, Jacka Zawadzkiego i Jarosława Freta. Wstęp wolny. 

Więcej informacji : http://www.grotowski-institute.art.pl./index.php?option=com_content&task=view&id=1459

Monika Łuczkowska
Materiał Organizatora
12 marca 2013

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...