Finał półkolonii w teatrze

"Agata szuka pracy"

Jak zagrać na scenie, uszyć strój teatralny, wypromować przedstawienie - m.in. tego uczyli się przez dwa tygodnie uczestnicy wakacyjnych młodzieżowych warsztatów teatralnych w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku. Projekt zrealizowano w ramach akcji "Lato w teatrze"

W niedzielę na scenie Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku młodzi adepci pokażą efekty swojej pracy w przedstawieniu "Agata szuka pracy".

"Warsztaty są alternatywną formą spędzania wakacji - chcemy pokazać młodym ludziom, czym jest teatr, a także chcemy w ten sposób pomóc im odnaleźć siebie" - powiedziała koordynatorka projektu Monika Bania.

Bernard Maciej Bania, jeden z prowadzących, na co dzień aktor w Teatrze Dramatycznym, zaznaczył, że takie warsztaty to nie tylko zabawa, ale także ciężka praca, uczestnicy musieli stworzyć przedstawienie od podstaw w bardzo krótkim czasie.

Tekst, nad którym pracowali uczestnicy, mówi o zderzeniu młodego człowieka kończącego studia z szarą rzeczywistością. Reżyser przedstawienia Krzysztof Zemło powiedział, że dodatkowym atutem dramatu jest to, że autorka Dana Łukasińska pisze o otaczającej nas rzeczywistości współczesnym językiem, takim, który rozumie młodzież.

Młodzież licealna, która wzięła udział w półkoloniach, podzielona została na trzy grupy: kostiumową, aktorską i dziennikarską. Przez dwa tygodnie, we współpracy z instruktorami, uczyli się m.in. gry aktorskiej i obycia ze sceną, pisania o teatrze, tricków krawieckich, a także poznawali teatr od kuchni.

"Początkujący aktorzy mają trudne zadanie, zapoznajemy ich z podstawowymi elementami rzemiosła aktorskiego: pracują nad emisją głosu, artykulacją, świadomością ciała, ale też nad procesami powstawania emocji czy interpretacją tekstu" - powiedział Bernard Bania.

Większość uczestników miała już wcześniej kontakt z teatrem - brali udział w innych warsztatach lub należą do kółek tematycznych. Część uczestników wiąże swoją przyszłość z teatrem. Powiedzieli, że takie spotkania rozwijają twórczo, uczą nie tylko przydatnych umiejętności aktorskich i dziennikarskich, ale są też szansą poznania ludzi, których pasją jest teatr.

"Lato w teatrze" to ogólnopolski projekt koordynowany przez Instytut Teatralny w Warszawie. W tegorocznej, trzeciej edycji, bierze udział ok. 4 tys. dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 20 lat. Warsztaty odbywają się od 5 lipca do 29 sierpnia w 17 miastach, w ponad 20 placówkach, m.in. w teatrach i domach kultury.

(-)
PAP
2 sierpnia 2010

Książka tygodnia

Tamara Łempicka. Sztuka i skandal
Wydawnictwo Marginesy
Laura Claridge

Trailer tygodnia