Finał Ulicy26

ULICA 26 STREET ART Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych

W niedzielę zakończył się XXVI Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych ULICA 26 STREET ART. Pomimo deszczu i niskiej temperatury na Rynku Głównym, Placu Szczepańskim i Małym Rynku przez cztery dni gromadziły się tłumy. Pogoda nie odstraszyła też mieszkańców Andrychowa i Limanowej.

Największym powodzeniem cieszyły się wielkie widowiska uliczne, a w szczególności kończący festiwal spektakl Voala Project. Tysiące osób oglądały popisy aktorów, którzy unosili się nad placem i wykonywali powietrzne akrobacje. Nie można było pozostać obojętnym na ten magiczny świat przedstawiony przez hiszpańskich artystów.

Różnorodność programu festiwalu sprawiła, że każdy mógł znaleźć coś dla siebie - poza spektakularnymi widowiskami można było zobaczyć także kameralne, liryczne spektakle, clownadę, popisy akrobatów oraz spektakle muzyczne. Ogromne wrażenie na widzach zrobiło kameralne przedstawienie "De Paseo" w wykonaniu Claire Ducreux [na zdjęciu]. Charyzmatyczna artystka w niezwykły sposób połączyła przepiękny taniec z clownadą, tworząc przedstawienie, które zachwyca swoją prostotą. Miłośnicy akrobacji mogli podziwiać niesamowite sztuczki wykonywane przez francuski zespół La Mini Compagnie. Przy akompaniamencie akordeonu, w atmosferze baudelairowskiej poezji, aktorzy prezentowali zaskakujące akrobacje. Nie zawiodły także polskie zespoły - m.in. znakomity Teatr "A", Teatr Biuro Podróży i kolorowy Teatr Pinezka. Na festiwalu wyróżniała się także młoda grupa aktorów z Teatru Pijana Sypialnia, którzy ujęli publiczność swymi przedwojennymi balladami. Widzowie, którzy czekali na oryginalne przedstawienia bez udziału aktorów, z pewnością poddali się urokowi "Don Kichota" Walny-Teatr. Nie zabrakło także spektakli tanecznych w wykonaniu krakowskich i hiszpańskich artystów. Tegoroczna edycja okazała się bogata pod względem różnorodności form teatralnych i tanecznych.

Dziękujemy naszej wspaniałej widowni i zapraszamy za rok!

(-)
Materiał Teatru
17 lipca 2013

Książka tygodnia

Trening fizyczny aktora. Od działań indywidualnych do zespołu
Wydawnictwo Biblioteki PWSFTviT
Rodowicz Tomasz, Jabłońska Małgorzata, Toneva Elina

Trailer tygodnia