Finaliści konkursu „Polowanie na motyle”

Teatr Soho

Baśń Andersena, opowieść o miłosnej kolizji światów Coetzee i makabryczna nowela Edgara Allana Poe na jeden dzień wejdą do repertuaru Teatru Soho. W ostatni weekend lipca finaliści konkursu „Polowanie na motyle” zaprezentują własne odczytanie dzieł prozy światowej.

Trwają przygotowania do finału konkursu dramaturgiczno-reżyserskiego „Polowanie na motyle". 1 lipca w Teatrze Soho (scena Teatru Ochoty i Studia Teatralnego Koło) rozpoczął się etap warsztatowy. Troje młodych twórców wraz z aktorami warszawskich teatrów przystąpi do tygodniowej pracy studyjnej nad reżyserską interpretacją fragmentu adaptacji prozy światowej.

„Dostaliśmy wiele propozycji, wybraliśmy z nich trzy, które najlepiej wpisują się zarówno w pomysł konkursu, jak i w misję naszego teatru. Jesteśmy pewni, że artyści, których upolowaliśmy, przekonają nas do swojej wizji scenicznej utworów niekoniecznie oczywistych w teatrze (albo w dorosłym teatrze, jak to ma miejsce w przypadku jednej z adaptacji), a być może zaskoczą nas i widzów, których zaprosimy na pokazy w ostatni weekend lipca" – tłumaczy Joanna Nawrocka, dyrektorka Teatru Ochoty.

Uczestnicy konkursu wybrali do pracy bardzo zróżnicowaną literaturę. Anika Idczak (studentka wydziału reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie) wraz z Bartłomiejem Bobrowskim, Sebastianem Cybulskim i Karoliną Michalik zinterpretuje fragment swojej adaptacji „Zagłady domu Usherów" Edgara Allana Poe. Katarzyna Maja Łęcka (studentka wydziału reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie) zaproponuje widowni wycinek „Zapisków ze złego roku" autorstwa Johna Maxwella Coetzee. W jej pokazie zagrają Grzegorz Gierak, Mateusz Rusin i Olga Omeljaniec. Aleksander Zalewski (student reżyserii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach) z Joanną Grygą, Anną Gajewską, Jarosławem Sacharskim i Jacekiem Belerem zrealizuje fragment „Królowej śniegu" Christiana Andersena.

Autor najlepszego pokazu zdobędzie możliwość przygotowania czytania performatywnego w ramach lubelskich Konfrontacji Teatralnych oraz premierę w Teatrze Soho w sezonie 2015/2016. Pokazy finałowe otwarte dla publiczności odbędą się kolejno 25, 26 i 27 lipca. Zwycięzcę konkursu poznamy 30 lipca.

(-)
Materiał Teatru
3 lipca 2014

Książka tygodnia

Jak przejąć kontrolę nad światem nie wychodząc z domu
Wydawnictwo Literackie
Dorota Masłowska

Trailer tygodnia