Flis i trzy zdolne kobiety

"Flis" - reżyseria: Natalia Babińska - Teatr Dramatyczny w Białymstoku

Wieść głosi, że Moniuszko napisał "Flisa" podczas czterodniowego pobytu w Paryżu. Niektórzy twierdzą, że praca nad utworem trwała o cztery dni za krótko, złośliwcy, że o cztery dni za długo. Jakiej wartości naprawdę jest opera? Przekonać się będzie można podczas dwóch przedstawień w Teatrze Dramatycznym w sobotni wieczór.

Będą to pierwsze pokazy w mieście, podczas których białostoczanie zobaczą pełnosceniczną wersję opery. Dzieło zaprezentują studenci wydziału wokalistyki Uniwersytetu Muzycznego wydziału instrumentalno - pedagogicznego w Białymstoku, dla których sceniczne wystawienie "Flisa" będzie zarazem egzaminem dyplomowym. 

Studenci po raz pierwszy pojawią się w takiej roli, a cała operacja od strony logistycznej jest trudna - w teatrze (który pomógł uczelni udostępniając salę oraz rekwizyty i stroje) nie ma kanału orkiestrowego. Przedstawienie jednak ma szansę na sukces, bo za operę zabrały się utalentowane kobiety. Za reżyserię - Natalia Babińska, m.in. autorka oprawy muzycznej do spektaklu "Lady M. Szkice z Makbeta" czy "Ale się kręci" (Polsat). Jest absolwentką warszawskiej Akademii Muzycznej na wydziale kompozycji, dyrygentury i teorii muzyki, jak i Akademii Teatralnej w Warszawie I autorką kilku przedstawień pokazywanych wcałej Polsce. Za interpretację muzyczną odpowiada Maja Metelska - laureatka IV Międzynarodowego Przeglądu Młodych Dyrygentów im. Lutosławskiego w Białymstoku (wyróżnienie, 2006), finalistka XV Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego w Spoleto we Włoszech (2008). Jako dyrygent operowy zadebiutowała przedstawieniem opery "Czarodziejski flet" Mozarta w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie.

"Flis" to jednoaktowa komedyjka muzyczna, nadwiślańska sielanka z motywem odnalezienia się zaginionych braci: flisaka Franka i fryzjera Jakuba. 

Teatr Dramatyczny, sob., godz. 16, 19. Bilety w cenie: 20 zł i 10 zł
(mb)

Aneta Dzienis
Gazeta Wyborcza Białystok
30 kwietnia 2009

Książka tygodnia

Ze szczytów Alp…Dramat i teatr szwajcarski w XX i XXI wieku
Wydawnictwo Uniwerystetu Łódzkiego
Karolina Sidowska, Monika Wąsik

Trailer tygodnia

Kto ukradł jutro?
Olga Ptak
Dlaczego wydałam tę książkę? Bo do ...