Format geniuszu

"Czechow Tołstojowi powiedział "żegnam" - reżyseria: Małgorzata Siuda - Teatr Cieszyński

W piątek 18 września Scena Polska Teatru Cieszyńskiego wystawiła polską prapremierę sztuki Miro Gavrana Czechow Tołstojowi powiedział "żegnam“ w reżyserii Małgorzaty Siudy. Chociaż dramat osnuty jest wokół konfliktu między genialnym, lecz starym i wypalonym artystycznie Tołstojem, a zdolnym i młodym Czechowem, to w istocie znajdujemy się pod drzwiami sypialni znanych osób.

Zdaniem dyrektora teatru Karola Suszki: „To mniej alegoryczne, ale kontrowersyjne widzenie świata. Problem mężczyzna-kobieta, żona-mąż, mężczyzna-kochanka jest pokazany na wielkich postaciach i jest to fascynujące“. 
Sztuka Gavrana jest trudna, ale Siuda skonstruowała całe przedstawienie w ten sposób, że widz do końca nie jest pewien, czy to dramat, czy komedia. I zdaje się, że to największy atut tego spektaklu. Dobrze napisane dialogi i oszczędna aż do przesady, lecz bardzo sugestywna, wręcz „podskórna“ muzyka to następne plusy tej prapremiery.
Trzeba przyznać, że czwórka aktorów nie miała łatwego zadania. Na pewno w roli Tołstoja obronił się Ryszard Malinowski. Irytujący, złośliwy, egoistyczny z domieszką cynicznego poczucia humoru nie pozostawił widza obojętnym. Lidia Chrzan, grająca żonę Tołstoja, tak samo jak Anna Konieczna w roli żony Czechowa, zagrały nieźle, pokazując w sposób naturalny i przewidywalny (przynajmniej z kobieciego punktu widzenia) podwójną naturę kobiety. W roli Czechowa przedstawił się gościnnie młody olsztyński aktor Mateusz Wądrzyk.
Sztuka Czechow powiedział… warta jest obejrzenia. Zastanawia, zaciekawia, bawi i odpowiada na pytania, o co w tym wszystkim chodzi.

Izabela Kraus-Żur
Hutnik
26 września 2009

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...