Fotografie, dokumenty, pieśni, opowieści

"1918: Bilans otwarcia" - reż. Wiesław Hołdys - Teatr Mumerus w Krakowie

Wydarzenie teatralno -plastyczno -muzyczne inspirowane książką dra Emila Wyrobka "Z otchłani nędzy, chorób i upadku" (1924 r.), satyrycznymi pieśniami z okresu pierwszej wojny światowej oraz pamiątkami rodzinnymi odbywające się w labiryntach Muzeum Archeologicznego w Krakowie.


Punktem wyjścia dla realizacji naszego projektu będzie pokazanie ogromu strat i problemów społecznych, jakie odradzająca się Rzeczpospolita odziedziczyła po zaborcach i jakie powstały w wyniku I wojny Światowej. Projekt ma na celu być alternatywną metodą przedstawienia historii Polski tuż po I wojnie światowej, gdzie na pierwszy plan wysunięte zostaną gorzkie żniwa, jakie zebrała wojna – koszta psychiczne, społeczne i zdrowotne, które poniosło społeczeństwo odradzającego się państwa. Paradoksalnie - pokazanie tych problemów świadczy o sile młodego państwa polskiego, które - mimo wszystko tak dużych trudności - przetrwało przez dwadzieścia lat , aż do agresji Niemiec i Związku Sowieckiego w 1939 roku.

Podstawą będzie książka "Z otchłani chorób, nędzy i upadku" dra Emila Wyrobka, krakowskiego psychiatry, jednego z prekursorów psychoterapii w Polsce. W książce tej, napisanej w latach dwudziestych XX. wieku, autor stawia diagnozę stanu zdrowia (przede wszystkim psychicznego) społeczeństwa polskiego po zakończeniu światowej wojny. Jest to więc tytułowy bilans otwarcia. Dopełnieniem tekstów Wyrobka będą materiały zebrane wśród uczestników warsztatów prowadzonych przez Teatr Mumerus – pochodzące z archiwów rodzinnych fotografie, dokumenty, pieśni, opowieści – związane przede wszystkim z pierwszą wojną światową.

Udział wezmą:
Ewa Breguła, Ewa Kolasińska, Anna Lenczewska, Jan Mancewicz, Jacek Milczanowski (aktorzy), Katrzyna Chodoń, Monika Gigier, Anna Sitko, Agnieszka Szeptalin (wokalistki - zespół Strojone/ Swada), Alicja Margolin i Michał Braszak (muzycy) oraz uczestnicy warsztatów
Scenariusz i reżyseria: Wiesław Hołdys
Współpraca: Agnieszka Dziedzic, Monika Gigier, Beata Morsztyn, Maria Śmiłek
Plastyka: Katarzyna Fijał
24 listopada godz. 20:00, Muzeum Archeologiczne, Kraków, ul. Senacka 3
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach programu "Małopolska. Moja wolność"

Agnieszka Dziedzic
Materiał Teatru
6 listopada 2018
Portrety
Wiesław Hołdys

Książka tygodnia

Aurora 2023. Sztuki finałowe/final list
Miejski Dom Kultury i Teatr Polski w Bydgoszczy
pod redakcją Davita Gabuni, Julii Holewińskiej, Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej

Trailer tygodnia