Fragmenty najbardziej znanych oper Moniuszki

56. Międzynarodowy Festiwal Moniuszkowski w Kudowie-Zdroju

Koncertem, na którym zostaną wykonane fragmenty najbardziej znanych oper Stanisława Moniuszki, rozpocznie się dziś 56. Międzynarodowy Festiwal Moniuszkowski w Kudowie-Zdroju. Podczas tegorocznej edycji melomani usłyszą też mało znane dzieła polskiego kompozytora.

Dyrektor artystyczny festiwalu Stanisław Rybarczyk poinformował, że w tym roku program imprezy zdominują dwie rocznice - 100-lecie odzyskania niepodległości i zbliżający się jubileusz 200-lecia urodzin Stanisława Moniuszki.

- Dla upamiętnienia 100-lecia odzyskania niepodległości przygotowaliśmy koncert inaugurujący festiwal. Usłyszymy na nim przekrój oper Stanisława Moniuszki - fragmenty "Strasznego Dworu", "Halki" czy "Hrabiny", ale też pieśni Moniuszki - mówił Rybarczyk. Będzie to koncert w wykonaniu artystów z Opery Wrocławskiej, a jego gwiazdą ma być białoruski tenor Juri Hodorecki.

Rybarczyk dodał, że od dwóch lat organizatorzy festiwalu przygotowują się do jubileuszu 200-lecie urodzin Moniuszki, który przypada w przyszłym roku. - Chcemy przywrócić polskiej kulturze dzieła Moniuszki. Około 80 procent twórczości Stanisława Moniuszki nigdy nie zostało wydrukowanych, nie zostało zagranych - mówił. Dodał, że przy Polskim Wydawnictwie Muzycznym powstał komitet redakcyjny dzieł wszystkich Stanisława Moniuszki, którego zadaniem jest opracowanie i wydanie twórczości kompozytora.

Na festiwalu w Kudowie-Zdroju polską premierę będzie miała operetka Moniuszki "Karmaniol" w reżyserii Roberto Skolmowskiego. - Została na nowo opracowana partytura tego dzieła i libretto. Ta operetka była wystawiona za PRL, ale nie miał nic wspólnego z oryginałem - powiedział dyrektor artystyczny.

Rybarczyk zwróciła również uwagę na koncert, na którym zostaną wykonane pieśni sakralne Moniuszki. Wystąpią na nim Białoruscy artyści - Juri Hodorecki oraz Svietlana Niemahaj, która będzie akompaniować na organach tenorowi.

Odbędzie się też koncert pieśni Stanisława Moniuszki do wierszy polskich poetów. Wystąpi na nim m.in. Jadwiga Rappe.

Z kolei na koncercie finałowym kompozycje Moniuszki zostaną wykonane w aranżacjach gospelowych. Wystąpi obchodzący tym roku 40-lecie działalności artystycznej wrocławski zespół Spirituals Singers Band.

Festiwal zakończy się 25 sierpnia. Festiwal Moniuszkowski odbył się po raz pierwszy w 1962 r. - w dziewięćdziesiątą rocznicę śmierci polskiego kompozytora. Podczas dotychczasowych edycji imprezy odbyło się ok. 60 pełnospektaklowych inscenizacji oper Moniuszki m.in. "Strasznego dworu", "Hrabiny", "Flisa", "Verbum Nobile", a także dzieł m.in. Giuseppe Verdiego, Wolfganga Amadeusza Mozarta i Georgesa Bizeta.

Piotr Doczekalski
Kurier PAP
22 sierpnia 2018

Książka tygodnia

Sztuka aktorska Aleksandry Śląskiej
Uniwersytet Gdański
Marta Cebera

Trailer tygodnia