Fredro na otwarcie Teatru Norwida

"Damy i huzary" - reż. Tomasz Grochoczyński - Teatr Norwida w Jeleniej Górze

Teatr im. CK Norwida wrócił do swojej głównej siedziby przy Al. Wojska Polskiego w Jeleniej Górze. Nowy sezon artystyczny 2019/2020 na świeżo wyremontowanej scenie zainauguruje 28 września o godz. 19.00 premierą sztuki Aleksandra Fredry "Damy i huzary" w reż. Tomasza Grochoczyńskiego.

To będzie szczególna premiera otwierająca działalność Teatru Norwida w odnowionej przestrzeni. Poprzedzi ją uroczysta Sesja Rady Miejskiej zorganizowana w historycznych wnętrzach świątyni sztuki. Po oficjalnym spotkaniu władz samorządowych Jeleniej Góry w tym szczególnym miejscu dla życia miasta, na deskach teatru królować będą artyści w nieprzypadkowym przedstawieniu.

W roku 1945 polską scenę w Jeleniej Górze otwierano premierą "Zemsty" Aleksandra Fredry w reżyserii Stefanii Domańskiej. Pozycją komediową - co zrozumiałe po wojennych potwornościach - ale klasyczną i polską. Tamtego wyboru nowej widowni nie trzeba było tłumaczyć. Siedemdziesiąt cztery lata później, planując po generalnym remoncie Teatru im. Norwida powrót do stałej siedziby, postanowiliśmy nawiązać do tamtego wydarzenia i zainaugurować nowy etap klasyczną inscenizacją innego Fredrowskiego arcydzieła - "Dam i huzarów", w którym pokażemy niemal cały obecny zespół Teatru.

Zrobione - jak to się mawia w środowiskowym żargonie - po bożemu, z nawiązującymi do epoki kostiumami i scenografią Małgorzaty Walusiak, będą "Damy i huzary" w realizacji wieloletniego profesora Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Tomasza Grochoczyńskiego. Norwidowcy będą nas mądrze bawić, popisując się, między innymi, mazurem w układzie legendy polskiego baletu Janiny Niesobskiej i pojedynkami z użyciem białej broni, w układaniu których specjalizuje się reżyser. Wiemy, że pozycja Fredrowska była w Jeleniej Górze od dawna oczekiwana. Spełniamy to życzenie - informują twórcy spektaklu.

(-)
Nowiny Jeleniogórskie
28 września 2019

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia