Frenetyczne oklaski po występach

11. edycja Festiwalu Operowego Ooperipaevad w estońskim Parnu

Bohaterami 11. edycji festiwalu operowego Ooperipaevad w estońskim Parnu byli artyści Warszawskiej Opery Kameralnej. Nikt dotąd nie pokazał takiej klasy - zgodnie twierdziła publiczność.

Warszawska Opera Kameralna przejęła we władanie estoński teatr na miniony weekend. Najlepszym sprawdzianem tego, co pokazała, były każdorazowe owacje na stojąco oraz frenetyczne oklaski po występach. Zarówno po wystawieniu opery "Imeneo" Jerzego Fryderyka Haendla, jak i w czasie finałowej Gali Operowej. Pierwszy spektakl wystawiła orkiestra Musicae Antiąuae Collegium Varsoviense pod dyrekcją Władysława Kłosiewicza. Haendlowskie arcydzieło zachwyciło słuchaczy nie tylko pietyzmem wykonania w duchu epoki, lecz także kunsztem śpiewaków. Wszyscy soliści (Marta Boberska, Olga Pasiecznik, Wojciech Gierlach, Andrzej Klimczak i Jan Jakub Monowid) otrzymywali po ariach gromkie brawa, mogli też usłyszeć entuzjastyczne okrzyki i tupanie, oznaczające w Estonii najwyższy zachwyt. Nie inaczej było w czasie operowej gali, która połączyła w jedność piękne arie, orkiestrowe popisy i... prezentacje kulinarne.

Otóż wielkimi miłośnikami opery byli żyjący na przełomie XIX i XX w. generał Johan Laidenor i jego żona Maria - Polka z pochodzenia (Maria Kruszewska), wybitna pianistka. Małżeństwo razem opracowało i wydało książkę kucharską, która szybko stała się nie tylko bestsellerem, ale też rozchwytywanym wśród dyplomatów i polityków prezentem. I do propozycji z tego zbioru odwoływało się menu serwowane w czasie estońskiej gali. Ta zaś oddawała ducha wielkich spotkań tamtejszej przedwojennej arystokracji.

Występy warszawskich artystów spodobały się na Ooperipaevad tak bardzo, że pierwszy raz w historii festiwalu ten sam zespół został zaproszony powtórnie do prezentacji w Parnu. Kameraliści pojadą do Estonii w 2016 r.

Piotr Iwicki
Gazeta Polska
16 lipca 2014

Książka tygodnia

Ze szczytów Alp…Dramat i teatr szwajcarski w XX i XXI wieku
Wydawnictwo Uniwerystetu Łódzkiego
Karolina Sidowska, Monika Wąsik

Trailer tygodnia